Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Klasztor Alcobaça
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Grobowiec Inês de Castro: w otoczeniu rzeźb aniołów
W kościele w Alcobaça znajdują się grobowce króla Pedra I i jego ukochanej Inês de Castro. Leżą oni zwróceni do siebie twarzami, w otoczeniu rzeźb aniołów. Historia ich tragicznej miłości jest dobrze znana w całej Portugalii. Działo się to w XIV wieku. Pedro, syn króla Alfonsa IV zakochał się bez pamięci w córce prostego galicyjskiego szlachcica pięknej Inês. Choć królowi nie podobało się to, Pedro potajemnie poślubił Inês i miał z nią trójkę dzieci. Alfons IV na wieść o tym polecił zamordować swoją synową i matkę swoich wnuków. Po dwóch latach Pedro objął tron, nakazał wydobyć z grobu ciało ukochanej, ubrał ją w purpurowy, królewski płaszcz, włożył jej koronę i uznał ją prawowitą królową. Zmusił także poddanych do całowania rozkładającej się już dłoni królowej. Następnie jej ciało złożono uroczyście w białym grobowcu w Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça. Król Pedro I kazał po śmierci złożyć swoje ciało w grobowcu naprzeciw grobowca Inês, aby w dzień zmartwychwstania kochankowie mogli natychmiast spojrzeć na siebie.
Alcobaça: biały, marmurowy nagrobek Piotra I
Alcobaça: nawa główna największego kościoła Portugalii
Ulica w Alcobaça: kawiarnie i sklepy przy placu przed klasztorem

W niedziele i święta do 14h00 wejście za darmo. Bilet łączony do obiektów Mosteiro de Alcobaça, Mosteiro de Batalha i Convento de Cristo) kosztuje 15 €.

jak dotrzeć do Klasztoru w Alcobaça?
Od Lizbony lub Leiria jedziemy autostradą A8 aż do zjazdu na Alcobaça/Nazaré/Valado dos Frades, później podążamy Estrada Nacional 8-5 w kierunku Alcobaça. Można dostać się do Alcobaça także autostradą A1, jadący z północy zjeżdżają na Leiria, jadący z południa zjeżdżają na Aveiras, następnie do Alcobaça jedziemy drogą IC2.

godziny otwarcia:
Zima: od 09h00 do 17h00 (cały tydzień); Lato: od 09h00 do 19h00 (cały tydzień)
cennik:
do 17 lat: 3€; od 18 do 64 lat: 6€; od 65 lat: 3€
www: www.mosteiroalcobaca.pt
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Mosteiro de Alcobaça
Mosteiro de Alcobaça
Klasztor w Alcobaça
Grobowiec Piotra I
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Fátima
Mafra
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl