Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Alentejo
Alentejo to kraina wypalona słońcem, gdzie latem 40 stopni Celsjusza w cieniu nikogo nie dziwi. Jest tu niezwykły spokój i przestrzeń. Alentejo to równiny falujące zbożem, winnice, gaje oliwne i lasy dębów korkowych. Białe, senne miasteczka na wzgórzach, średniowieczne zamki i prehistoryczne megality. Klify, dzikie atlantyckie plaże na zachodzie i pasma górskie na wschodzie.
Alentejo: typowy krajobraz regionu
Alentejo to największy, a zarazem najmniej znany region Portugalii, nie został zniszczony przez masową turystykę. Zaletą regionu jest to, że dociera tu niewielka liczba turystów - większość wybiera pobyt na plażach lub w Lizbonie. Fernando Pessoa, jeden z największych poetów portugalskich tak pisał o tej krainie: "Nic otoczone niczym, a pośrodku kilka drzew".
Alentejo: osada São Gregorio
Alentejo
Alentejo: czarne świnie (porcos pretos)
Alentejo : Quinta

Nazwa wzięła się od słów "Além do Tejo", co znaczy "za Tagiem". Alentejo zajmuje jedną trzecią powierzchni kraju, ale jest wyjątkowo słabo zaludniony. Żyje tu niewiele zaledwie 10 procent całej ludności Portugalii. O pewnych porach dnia, szczególnie upalnym latem tutejsze osady i miasteczka wyglądają jak wymarłe. Mieszkańcy Alentejo, czyli alentejanos mają charakterystyczny akcent i są powolni, z czego wyśmiewają się Portugalczycy z innych regionów.

Odcisnęli na tej ziemi swoje piętno Rzymianie, Wizygoci i Arabowie. Tych ostatnich w roku 1147 przegnał z Alentejo Alfons I Zdobywca, później umocnił królestwo Dionizy I, zwany Rolnikiem. Oświecony monarcha zbudował wzdłuż granic z Hiszpanią 50 warownych zamków. Miasta w Alentejo takie jak Évora czy Beja zostały założone przez Rzymian, którzy cenili tutejsze dobre ziemie pod uprawy. Mieli dobry system nawadniania i dzięki temu mogli założyć tu wielkie gospodarstwa. W tych olbrzymich latyfundiach produkowali zboże na potrzeby całego imperium.

Na południu graniczy z Algarve, oddzielonym od niego pasmem Serra de Calderao. Rolnicze i słabo zaludnione Alentejo do rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. było najbiedniejszym regionem wspólnoty. Samochodem podróżuje się po Alentejo szybko i wygodnie. Znana dawniej z biedy i zacofania prowincja, dzięki unijnym dotacjom dorobiła się znakomitych dróg.

Alentejo to kraina pełna prehistorycznych cmentarzysk, kamiennych kręgów, dolmenów, megalitycznych głazów, rzymskich ruin i kamiennych zamków na wzgórzach, budowanych przez Maurów lub przeciw nim.

Po pożółkłych pastwiskach wędrują stada krów, owce i cenione tu bardzo czarne świnie (porco preto). Im dalej na wschód, tym bardziej Alentejo równinne staje się pofałdowane, a przy granicy z Hiszpanią jest nawet górzyste.

Alentejo słynie z upraw drzew oliwkowych, w Elvas zbiera się najlepsze oliwki w regionie. W winnicach wokół Reguengos de Monsaraz i Vidigueira produkuje się dobre wina. Charakterystyczne są tutaj także dęby korkowe z pniami odartymi z kory i pomalowanymi na czerwono. Korek, jak przed wiekami, co dziesięć lat zdziera się z drzew ręcznie, drzewo zaś żyje do 500 lat. Region dostarcza połowę światowej produkcji korka. Fabryka w Portalegre produkuje korek wykorzystywany do izolacji na statkach kosmicznych w NASA. W sklepach z pamiątkami natomiast można sobie kupić nie tylko korkowe podstawki do piwa i pudełeczka, ale także teczki, torby, buty, a nawet parasolki.

Społeczność FotoLizbona.pl
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Alentejo
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl