Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Algarve
Algarve to łagodny klimat, wspaniałe słońce, ciepłe i spokojne wody oceanu, cudowne piaszczyste plaże, ale także gwar słynnych kurortów. Jest rajem dla miłośników słońca i oceanu. Region przez cały rok cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Plaża w Algarve: Praia Dona Ana
Prowincja Algarve to południowy region Portugalii obejmujący całe południowe wybrzeże: od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie do granicy z Hiszpanią. Stolicą regionu i największym miastem jest Faro (znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy). W czasie miesięcy wakacyjnych liczba mieszkańców Algarve zwiększa się prawie 3-krotnie. Znajdują się tu najlepsze na świecie pola golfowe, korty tenisowe, luksusowe hotele, porty i przystanie jachtowe.
Ponta da Piedade: zerodowane piaskowce
Wyspa Farol: plaża od strony otwartego oceanu
Praia do Zavial
Sagres: ozdoby na ścianie sklepu z ceramiką

Długość linii brzegowej regionu Algarve to 207 km, z czego 155 km obejmuje południowe wybrzeże, natomiast 52 km to wybrzeże zachodnie. Na południowym wybrzeżu jest około 100 piaszczystych plaż przerywanych poszarpanymi skałami i fantastycznymi grotami. Szczególnie piękne miejsca dla plażowiczów położone w prowincji Algarve są w kurortach Albufeira, Vilamoura i Alvor. Za najpiękniejszą część wybrzeża uchodzi Ponta da Piedade w Lagos, gdzie za niewielką opłatę można zafundować sobie podróż motorówką wśród labiryntu skał i jaskiń.

Historia regionu jest bogata i inna niż północnej części Portugalii. Algarve jako ostatnie terytorium w kraju zostało wyzwolone spod władzy Maurów. Spuścizna ich panowania widoczna jest nadal w tutejszej architekturze (białe domy, tarasy, patia i charakterystyczne kominy) oraz w plantacjach migdałowców i drzewek pomarańczowych. Nazwa regionu wywodzi się od mauretańskiego al-Gharb i oznacza zachodnią ziemię. Pochodzenia arabskiego są też nazwy miejscowości zaczynające się od Al (np. Albufeira).

Podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku wszystkie miasta i wioski zostały tutaj zrujnowane, gdyż największe wstrząsy były odczuwalne właśnie w Algarve. Z okresu poprzedzającego ten wielki kataklizm pozostało niewiele budowli.

Jak dostać się do Algarve?
Region znajduje się dość blisko od stolicy Portugalii – Lizbony (około 300 km). System dróg jest dobrze rozwinięty, z Lizbony na południe prowadzi płatna autostrada A2. Można tu dotrzeć również koleją. Ze stacji Oriente do Faro jeździ nowoczesny, szybki pociąg Alfa Pendular.
Społeczność FotoLizbona.pl
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Wyspa Farol
Przylądek św. Wincentego
Ferragudo
Ferragudo
Ferragudo
Praia da Almadena
Praia do Camilo
Praia do Zavial
Praia da Carrapateira
Praia do Zavial
Praia da Ingrina
Wyspa Farol
Caldas de Monchique
Praia do Beliche
Praia da Salema
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl