Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Aveiro
Miasto Aveiro nazywane jest "Veneza de Portugal", czyli Wenecją Portugalii. Aveiro to miejscowość leżąca przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro - Ria de Aveiro. W 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę tworzącą lagunę (zamykającą zatokę).
Aveiro: Portugalska Wenecja
Zabytki, które warto zobaczyć to: Kościół Igreja da Misericórdia (XVI/XVII wiek), Klasztor Karmelitów Bosych (XVII wiek), Convento de Jesus (XV wiek) i znajdujące się w nim muzeum miejskie, katedrę Sé Catedral de Aveiro oraz ogród Parque Dom Infante Pedro.
Aveiro: rybacy zdobią swoje łodzie
Aveiro: typowe słodycze - ovos moles
Aveiro: na rzece

W średniowieczu miasto to było jednym z największych portów Portugalii. Co roku, w sierpniu odbywa się tu festa Ujścia Rzeki (Festa da Ria).

Przy Aveiro, na oceanicznym wybrzeżu, znajduje się duża, piaszczysta plaża S. Jacinto.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Coimbra to miejsce narodzin sześciu królów Portugalii oraz siedziba najstarszego w kraju uniwersytetu. Miasto to było pierwszą stolicą Portugalii. Portugalczycy widzą w Coimbrze kolebkę swojej państwowości, miasto wzbudza w nich szacunek i sentyment. Położone jest nad rzeką Mondego, która nazywana jest Rio dos Poetas - Rzeką Poetów.
Porto to drugie, obok Lizbony, ważne miasto Portugalii. Położone jest nad rzeką Douro (Złotą). Najstarsza część Porto została w roku 1996 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Serra da Estrela (Gwiażdziste Góry) to najwyższe pasmo gór w Portugalii kontynentalnej. Najwyższym szczytem tego pasma jest Torre (Malhão da Estrêla) (1993 m n.p.m.). (Najwyższym szczytem Portugalii jest stratowulkan Pico na Azorach (2351 m n.p.m.)
Miasto było pierwszą stolicą Portugalii, zwane jest kolebką Portugalii (Berço da Nação Portuguesa). Tu urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. W XII wieku rozpoczęła się tu także rekonkwista - walki o wypędzenie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Nawet po przeniesieniu stolicy do Coimbry w 1143 roku miasto nie przeżyło upadku i do dziś zachowało się tu wiele średniowiecznych budowli.
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Aveiro
Aveiro
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl