Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Baleal
Baleal jest pięknie położonym małym miasteczkiem: na półwyspie znajdującym się na północ od Peniche, w zatoczce z plażą otoczoną skałami. Po portugalsku baleia to wieloryb, stąd nazwa miejscowości, która wzięła się od lokalnych wielorybników. Baleal ma ogromny potencjał turystyczny, szczególnie do uprawiania sportów wodnych. Ze względu na położenie panują tu unikalne w Europie warunki do uprawiania sportów takich jak surfing i bodyboard.
Baleal: okoliczne skały często tworzą niedostępne wysepki na oceanie
Znajdziemy tu liczne szkoły sportów wodnych. To właśnie na plaży Baleal, utworzono w 1993 roku pierwszą szkołę surfingu i "surf camp" Peniche. A Escola de Surf do Baleal była pionierem tej działalności w regionie.
Baleal: capela
Baleal
Baleal: raj dla surferów

Ciekawostką jest, że kiedyś miejscowość Baleal znajdowała się na wyspie. Dzisiaj znajduje się na skalistym półwyspie, połączonym ze stałym lądem pasem piasku o szerokości około 200 metrów. Plaża w Baleal jest niezwykła: są to jakby dwie plaże po dwóch stronach półwyspu, pomiędzy którymi wiedzie droga dla samochodów. Północna cześć przyciąga więcej surferów (ze względu na silniejsze fale), południowa część plażowiczów z dziećmi i amatorów kąpieli oceanicznych.

Jak dostać się do Baleal?
Baleal znajduje się około 100 km na północ od Lizbony, niedaleko miejscowości Peniche. Najszybszy jest dojazd płatną autostradą A8, który zajmie nam około 1h30. Jadąc A8 z Lizbony, kierujemy sięna Torres Vedras / Caldas da Rainha, zjeżdżamy na IP6 Peniche. Gdy dojedziemy do Peniche kierujemy się znakami na Baleal. Istnieją połączenia autobusowe między Lizboną a Peniche, obsługuje je firma RedeExpressos.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Wyspy Berlenga to skalisty archipelag wysp u wybrzeża kontynentalnej Portugalii na wysokości miasta Peniche. Wyspy oddalone są około 12 km od lądu, i dostać na nie można się łódką z portu w Peniche w ciągu niespełna godziny.
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Ericeira to niewielkie miasteczko w okolicy Lizbony i pięknymi plażami. Spotkamy tu rybaków, surferów i oczywiście turystów, w większości mieszkańców Lizbony. Na północy miasteczka znajdują się plaże, gdzie panują doskonałe warunki do surfingu. Są to przede wszystkim Praia de São Sebastião i Praia da Ribeira d’Ilhas.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Baleal
Baleal
Baleal
Baleal
Baleal
Baleal
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl