Dziś: Niedziela, 21 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Beira
Coimbra to miejsce narodzin sześciu królów Portugalii oraz siedziba najstarszego w kraju uniwersytetu. Miasto to było pierwszą stolicą Portugalii. Portugalczycy widzą w Coimbrze kolebkę swojej państwowości, miasto wzbudza w nich szacunek i sentyment. Położone jest nad rzeką Mondego, która nazywana jest Rio dos Poetas - Rzeką Poetów.
Typowymi słodyczami w Trancoso są sardynki. Sardinhas Doces czyli Słodkie Sardynki. Są to słodycze o rodowodzie klasztornym, w kształcie ryby. W składzie tych słodkich specjałów znajdziemy jaja, cukier, migdały, polane są czekoladą. Ciastka te można kupić między innymi w słynnej cukierni Avenida Regional.
Jest to mała osada, "żywe" muzeum położone wśród gajów oliwnych, w pobliżu niewielkiej rzeki Ponsul. Legenda głosi, że narodził sie tu wizygocki król o imieniu Wamba.
Nad miastem górują mury zamku templariuszy. Castelo Branco, czyli Biały Zamek, jest głównym miastem dolnego regionu Beira (Beira Baixa). Największą atrakcją jest tu Jardim Episcopal, mieszczący się przy dawnym pałacu biskupów. Charakterystyczne są tu figury apostołów i świętych, które są ustawione
wzdłuż ścieżek. Na balustradach schodów zobaczymy figury królów.
Elementem charakterystycznym dla tego portugalskiego miasteczka jest zamek Castelo de Castelo Novo, datowany na początek XIII wieku. Centrum historyczne nosi nazwę Aldeia de Castelo Novo. Są to urocze, zadbane, brukowane uliczki z niewielkimi domami. Podczas spaceru po Castelo Novo można spotkać sympatycznych mieszkańców miasteczka.
Miasto Aveiro nazywane jest "Veneza de Portugal", czyli Wenecją Portugalii. Aveiro to miejscowość leżąca przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro - Ria de Aveiro. W 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę tworzącą lagunę (zamykającą zatokę).
Jest to najbardziej portugalska wioska Portugalii. Ten zaszczytny tytuł Monsanto zyskało w 1938 roku, i od tego czasu cieszy się szczególna sławą. Pięknie położone na zboczu góry, domki są dosłownie wciśnięte pomiędzy olbrzymie granitowe bloki skalne.
Serra da Estrela (Gwiażdziste Góry) to najwyższe pasmo gór w Portugalii kontynentalnej. Najwyższym szczytem tego pasma jest Torre (Malhão da Estrêla) (1993 m n.p.m.). (Najwyższym szczytem Portugalii jest stratowulkan Pico na Azorach (2351 m n.p.m.)
Miasto pełne jest średniowiecznego czaru, strzeżone przez wieże zamku, zagubione wśród lasów Serra da Estrela.
Beira - Turystyczna Mapa Portugalii
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl