Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Beja
Jest stolicą regionu dolnego Alentejo (Baixo Alentejo). Stało się stolicą regionu za panowania Juliusza Cezara, który zawarł tu pokój z Luzytańczykami. Zamek na szczycie wzgórza wybudowano wraz z murami miejskimi w XIII wieku, ufortyfikowali go Maurowie. Torre de Menagem to wysoka na 36 metrów wieża, która pochodzi z końca XIII wieku.
Beja: stolica dolnego Alentejo
Beja to miasto o bogatej przeszłości. Zamieszkane pierwotnie prawdopodobnie przez Celtów, Rzymian, Wizygotów. Od 711 roku było w rękach Maurów. W 1162 r. zostało zdobyte przez portugalskich królów i ostatecznie przyłączone do Portugalii w 1234 r. Beja była często sceną krwawych walk, miasto ucierpiało w XVII wieku w czasie wojny portugalsko-hiszpańskiej, a na początku XIX wieku zostało zniszczone przez wojska napoleońskie.
Beja: uliczny targ
Beja: kamiennica w centrum miasta
Beja: białe domy i czerwone dachy


Jak dojechać do Beja?
Z Lizbony autostradą A2, z której należy zjechać na miejscowość Grandola (N259), potem N121 do Beja. Poruszanie się samochodem po mieście utrudniają wąskie ulice, często są one jednokierunkowe. Po mieście najlepiej poruszać się pieszo.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Serpa to spokojne miasteczko, słynące z produkcji sera z owczego mleka. Charakterystyczne w tym niewielkim miasteczku są domy z bielonymi ścianami i mauretańskimi kominami. Przyjemny jest spacer wąskimi uliczkami Serpy. Piękne są lśniące w słońcu bielone mury kościółka Nossa Senhora de Guadalupe. Nad miasteczkiem góruje arabski zamek. Na uwagę zasługuje także Convento de Santo Antonio z pięknymi XVII-wiecznymi azulejos.
Nazwa miejscowości oznacza w języku portugalskim mauretańską dziewczynę. Według legendy, córka arabskiego gubernatora, na wieść o śmierci ukochanego rzuciła się z tutejszej wieży. W Moura znajduje się najlepiej zachowana w Portugalii dzielnica mauretańska, którą tworzą trzy ulice i plac. Warto zatrzymać się tu i poczuć klimat dzielnicy Mouraria, z wąskimi uliczkami i bielonymi domami.
Évora nazywana jest miastem - muzeum. Rozkwitło za czasów Rzymian i liczy sobie już 2 tysiące lat. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem nauki. W XVI i XVII wieku znajdował się tu jezuicki uniwersytet. Miasto znajduje się w sercu krainy Alentejo. Otoczone średniowiecznym murem, jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gęsta siatka uliczek miasta to prawdziwe bogactwo architektoniczne i kulturowe.
Grândola to niewielkie miasteczko znajdujące się na północnym krańcu Serra de Grândola. Życie na głównym placu miasta, otoczonym okazałymi palmami, płynie jak na region Alentejo przystało: spokojnie, wręcz leniwie.
Ten krąg ułożony z olbrzymich kamieni był przypuszczalnie świątynią kultu słońca. Znajduje się tu 95 kamieni ułożonych w elipsę.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Beja
Beja
Beja
Beja
Beja
Beja
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl