Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Wyspy Berlenga
Wyspy Berlenga to skalisty archipelag wysp u wybrzeża kontynentalnej Portugalii na wysokości miasta Peniche. Wyspy oddalone są około 12 km od lądu, i dostać na nie można się łódką z portu w Peniche w ciągu niespełna godziny.
Wyspa Berlenga: Forte de São João Baptista das Berlengas
Wyspa Berlenga Grande jest największą wyspą w archipelagu. Wyspa ma 1,5 km długości i niecały kilometr szerokości, z maksymalnym wzniesieniem 88 m n.p.m. Zbudowana jest z granitowych czerwonych skał, otoczona podwodnymi skałami i licznymi wysepkami. Jest to rezerwat przyrody, bezpieczne schronienie znajdują tu mewy srebrzyste i nurzyki.
Wyspa Berlenga: z czerwonego granitu
Wyspa Berlenga: dostać sie tu można tylko łodzią
Wyspa Berlenga: raj dla mew
Nazaré: kolorowe łodzie rybackie

Na wyspie, jako jedynej z archipelagu, występowało osadnictwo ludzkie już od około tysiąca lat przed Chrystusem. W starożytności znana była jako Wyspa Marzeń lub Wyspa Saturna. Docierali tutaj Wikingowie, Maurowie oraz piraci.

W centrum wyspy, na największym wzniesieniu stoi Latarnia Duque de Bragança (Latarnia Księcia Bragança). Latarnicy są jedynymi stałymi mieszkańcami wyspy. Dwaj latarnicy przebywają na wyspie zmieniając się co tydzień. Ciekawe jest, że latarnia wykorzystuje energię słoneczną, a jej zasięg to 50 km.

Forte de São João Baptista das Berlengas (Twierdza św. Jana Chrzciciela) powstała jako budowla mająca chronić ten fragment wybrzeża Portugalii. Niejednokrotnie odpierała ataki piratów i obcych armii. Twierdza położona jest na skale obok wyspy i jest połączona z nią kamiennym mostem. Obecnie w twierdzy znajduje się hotel - schronisko założone przez Associacao dos Amigos das Berlengas (Stowarzyszenia Przyjaciół Berlengas).

Na wyspie Berlenga Grande jest także piaszczysta plaża i pole namiotowe usytuowane na tarasowatym zboczu.

Warto wynająć łódkę z przewodnikiem i zwiedzać tutejsze systemy jaskiń, morskie groty oraz rafy. Wyspa Berlenga Grande Jest otoczona dużą liczbą podwodnych skał i skalistych wysepek jak: Cerro da Velha, Ilhéu Maldito, Ilhéu da Ponta, Pedra Negra, Ilhéu da Lagoa, Ilhéu da Quebrada, Ilhéu dos Soldados. Malowniczą jaskinią jest 70 metrowa Furado Grande. Wychodzi ona tunelem w Covo do Sonho (Zatokę Marzeń). Tak jak cała wyspa zbudowana jest z czerwonych granitowych skał.

Trochę dalej na zachód od wyspy Berlenga Grande znajduje się grupa wysepek Ilhas Estelas, a jeszcze dalej na północny zachód grupa Farilhoes.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Baleal jest pięknie położonym małym miasteczkiem: na półwyspie znajdującym się na północ od Peniche, w zatoczce z plażą otoczoną skałami. Po portugalsku {i}baleia{/i} to wieloryb, stąd nazwa miejscowości, która wzięła się od lokalnych wielorybników. Baleal ma ogromny potencjał turystyczny, szczególnie do uprawiania sportów wodnych. Ze względu na położenie panują tu unikalne w Europie warunki do uprawiania sportów takich jak surfing i bodyboard.
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Ericeira to niewielkie miasteczko w okolicy Lizbony i pięknymi plażami. Spotkamy tu rybaków, surferów i oczywiście turystów, w większości mieszkańców Lizbony. Na północy miasteczka znajdują się plaże, gdzie panują doskonałe warunki do surfingu. Są to przede wszystkim Praia de São Sebastião i Praia da Ribeira d’Ilhas.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Fátima
Mafra
Mafra
Baleal
Fátima
Drzewo oliwne z Fátima
Festival dos Tabuleiros
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl