Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Coimbra
Coimbra to miejsce narodzin sześciu królów Portugalii oraz siedziba najstarszego w kraju uniwersytetu. Miasto to było pierwszą stolicą Portugalii. Portugalczycy widzą w Coimbrze kolebkę swojej państwowości, miasto wzbudza w nich szacunek i sentyment. Położone jest nad rzeką Mondego, która nazywana jest Rio dos Poetas - Rzeką Poetów.
Uniwersytet w Coimbrze: jeden z najstarszych w Europie
Coimbra nazywana jest studenckim miastem. Urok i klimat miasta tworzony jest przede wszystkim przez jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów, górujących nad miastem. Uniwersytet założony został przez króla Dionizego w 1290 roku, więc liczy sobie już 720 lat.
Coimbra: Rua Ferreira Borges
Coimbra: pieczone kasztany
Coimbra: kiedyś była stolica Portugalii

Symbolem Uniwersytetu jest wieża z dzwonnicą. Jest ona widoczna z każdego punktu w mieście. Barokowa Biblioteca Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze to zbiór 300 tysięcy książek stojących w pozłacanych szafach z egzotycznych gatunków drewna. Nazwana jest imieniem swego fundatora, króla Jana V.

Początkowo wykładano tu jedynie prawo, medycynę, literaturę, gramatykę i filozofię. Studenci przypinali sobie kolorowe wstążki, aby rozróżnić, z którego są kierunku. Do dziś zachowały się wielowiekowe tradycje centrum akademickiego: czarne peleryny studentów oraz zwyczaj Palenia Wstążek (Quiema das Fitas). Na zakończenie roku akademickiego odbywa się palenie wstążek wydziałów.

Dziś na uniwersytecie uczy się ponad 23000 studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich mając do wyboru osiem wydziałów: humanistyczny, prawa, medycyny, nauk technicznych, ekonomii, psychologii i pedagogiki oraz sportu.

Coimbra jest szczególnie atrakcyjnym miejscem do studiowania nie tylko wziąwszy pod uwagę naukowe zasoby bibliotek oraz poziom nauczania, ale również niezwykle bogate życie rozrywkowo - kulturalne.

Coimbra dzieli się na Dolne Miasto i Górne Miasto. Na szczyt wzgórza wiedzie labirynt stromych uliczek i kamiennych schodków. Arco de Almedina to łuk nad schodami, będący niegdyś bramą do Starego Miasta. Zaraz za nią znajdują się repúblicas, czyli kwatery studentów od czasu średniowiecza. W Górnym Mieście, niedaleko Uniwersytetu znajduje się romańska katedra Sé Velha. Przypomina ona twierdzę, wzniesiono ją na pamiątkę zwycięstwa na Maurami w 1064 roku. Druga katedra Coimbry nosi nazwę Sé Nova i została wzniesiona przez Jezuitów w 1598 roku.

Przy głównej ulicy Dolnego Miasta (Rua Ferreira Borges) znajdziemy sklepy, kawiarnie, pastelarie, restauracje oraz na jesieni - sprzedawców pieczonych kasztanów.

Coimbrę najlepiej zwiedzać pieszo, większość zabytków znajduje się w niewielkiej od siebie odległości. Warto też przejść mostem Świętej Klary (Ponte de Santa Clara) na drugą stronę rzeki. Z drugiego brzegu można podziwiać widok starego miasta i położonego na samym szczycie wzgórza uniwersytetu.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Miasto Aveiro nazywane jest "Veneza de Portugal", czyli Wenecją Portugalii. Aveiro to miejscowość leżąca przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro - Ria de Aveiro. W 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę tworzącą lagunę (zamykającą zatokę).
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
Nad Tomarem góruje XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Są to posępne, tchnące tajemniczością mury należące do Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobiercy Templariuszy), którzy w XII i XIII wieku prowadzili krucjatę i wspomagali Portugalczyków w walce przeciw Maurom.
Tomar to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu krainy Estremadura. Miasto zostało założone w 1157 roku przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu templariuezy w Portugalii - Gualdima Paisa.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Aveiro
Aveiro
Wioska Monsanto
Aveiro
Aveiro
Aveiro
Idanha a Velha
Serra Estrela
Linhares
Aveiro
Karciarze z Trancoso
Trancoso
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl