Dziś: Niedziela, 21 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Zamek Zakonu Chrystusa w Tomar
Nad Tomarem góruje XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Są to posępne, tchnące tajemniczością mury należące do Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobiercy Templariuszy), którzy w XII i XIII wieku prowadzili krucjatę i wspomagali Portugalczyków w walce przeciw Maurom.
Klasztor Convento de Cristo: Tomar
Dzisiaj Zamek Templariuszy jest wizytówką miasta Tomar i wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa zamku trwała przez niemal czterysta lat. Klasztor założony został w 1162 roku przez wielkiego mistrza templariuszy. Za czasów Henryka Żeglarza wybudowano tu krużganki między Charolą a Zamkiem. Największe zmiany przyniosło panowanie Jana III. Powstały tu wtedy wspaniałe manuelińskie budowle.
Convento de Cristo
Convento de Cristo
Convento de Cristo

Templariusze, finansujący wielkie wyprawy portugalskich odkrywców, czerpali zyski ze skarbów przywożonych z dalekomorskich podróży. W efekcie, pozostawiony przez nich klasztor zachwyca połączeniem aż czterech stylów. Można tu odnaleźć ślady stylów architektonicznych: od romańskich murów, przez gotyckie sklepienia do renesansowych krużganków i obfitości manuelińskich zdobień. Do najpiękniejszych należy okno w zachodniej fasadzie kościoła (okno manuelińskie). To bogato zdobione okno okalają kute w kamieniu liny i niezwykłe motywy morskie. Charola to oryginalny kościół templariuszy, zbudowany na planie szesnastoboku. We wnętrzu znajduje się ośmioboczne sanktuarium. Do Convento Cristo należy też Zamek Templariuszy, manueliński dwupoziomowy kościół Diogo de Arruda oraz krużganki. Na Wielkim krużganku zachwycają skryte w rogu spiralne schody, krużganek Kruków po obu stronach ma akwedukty, a na krużganku Chleba rozdawano chleb żebrzącym. Są tu też krużganki cmentarne, gdzie umieszczone są płyty nagrobne zakonników.

W XV wieku Henryk Żeglarz przeznaczył zasoby zakonu na organizację wypraw morskich służących odkrywaniu nowych lądów. Równoramienny krzyż, emblemat zakonu zdobił żagle karawel w epoce Wielkich Odkryć Geograficznych.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Tomar to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu krainy Estremadura. Miasto zostało założone w 1157 roku przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu templariuezy w Portugalii - Gualdima Paisa.
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
W listopadzie odbywa się tu Feira Nacional do Cavalo, czyli barwne święto koni i jeździectwa. Feira przyciąga hodowców, wystawców i jeźdźców z całej Portugalii. Na centralnym Largo do Marquês de Pombal odbywają się zawody w powożeniu, skokach oraz pokazy koni.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Klasztor Convento de Cristo
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl