Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Douro
Wzgórza po obu stronach rzeki Douro, od miasta Peso da Regua aż do granicy z Hiszpanią, porastają winogrona, z których wytwarza się wino porto. Przez wieki, wzdłuż stromych brzegów rzeki, utworzono tysiące wąskich tarasów pod uprawę winorośli. Ten unikatowy krajobraz, od roku 2001, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dolina Rzeki Douro
Region Alto Douro najlepiej zwiedzać samochodem, by dotrzeć do mało uczęszczanych, uroczych miejsc. Warto jednak wybrać się w podróż pociagiem wzdłuż rzeki Douro. Jeśli ma się szczęscie, można trafić na stary, zabytkowy skład. Czarna lokomotywa z drewnianymi wagonikami przemierza tą malowniczą trasę. Po Douro regularnie kursują statki pasażerskie, które wożą turystów. Czekać nas może przeprawa przez tamy ujarzmiające tą rzekę. Z tej perspektywy pięknie wyglądają posiadłości producentów wina (quintas), które umiejscowione są wśród winnych tarasów.
Winnice: w dolinie rzeki Douro
Rzeka Douro: wycieczka promem
Winnice: w dolinie rzeki Douro

Podróżując samochodem po dolinie Douro, warto zjechać z głównych dróg. Uwaga! Często jakośc nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Nagrodą będą niezapomniane widoki na rzędy niekończących sie tarasów, które pokrywaję liczne pagórki po obu stronach koryta rzeki. Winnice są najczęściej nieogrodzone, tutejsi ludzie są niezwykle mili i już po chwili rozmowy (niestety tylko po portugalsku) częstują winogronami, figami, a nawet zapraszają do swojego domu na kieliszek porto.

W Alto Douro najlepiej wybrać się we wrześniu, kiedy dojrzewają winogrona. Vindima, czyli winobranie, odbywa się tu w tradycyjny sposób. Każdego dnia właściciele winnic pomagają sobie. Osoba, u której danego dnia zbiera się winogrona, po dniu ciężkiej pracy, zaprasza wszystkich na kolację.

Na północ od doliny rzeki Douro znajdują się ciekawe, warte zwiedzenia miasta i wioski. W Vila Real znajduje się popularna wśród turystów Casa de Mateus. Jest to słynna rezydencja i ogrody, widniejące na etykietce wina Mateus Rosé. Miejscowosć Pinhaõ, położona nad rzeką Douro, zachwyca zdobionym azulejos dworcem kolejowym. Na płytkach ukazane są między innymi sceny ze zbioru winogron.

W miejscowości Murça zobaczyć możemy stojący w centrum miasta pomnik świni (porca de Murça), a tak naprawdę legendarnej niedźwiedzicy. Jest to granitowy posąg z epoki żelaza, o obwodzie 2,8 metra.

Na południe od rzeki Douro znajduje się pielgrzymkowe miasto Lamero. W Vale de Côa, w schronach skalnych, odkryto prehistoryczne rysunki.

Społeczność FotoLizbona.pl
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Pinhão
Rzeka Douro
W Cieniu Drzewa Oliwnego
Wracając z Pola
Vila Flor
Koń i Pług
Vila Flor
Murça
Porca de Murça
Montalegre
Cieżka Praca
Vila Flor
Vila Flor
Murça
Murça
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl