Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Estremadura
Jest to wyżynna kraina leżąca w środkowej Portugalii, pomiędzy rzeką Tag i oceanem. Nazwa Estremadura wywodzi się z łaciny "Extrema Durii", co oznacza poza rzeką Douro. Chrześcijańscy królowie wypierając z kraju Maurów kierowali się z północy obecnej Portugalii coraz bardziej na południe. Na zdobytych ziemiach działali zakonnicy: Cystersi w Alcobaça, Zakon Templariuszy w Tomar. Opactwo Batalha powstało w pobliżu Aljubarrota, gdzie król Portugalii pokonał Kastylijczyków. Wybrzeże Atlantyku przyciąga turystów, szczególnie miejscowość Nazaré, słynąca z ogromnych fal, doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych.Pielgrzymi tłumnie przybywają do miasta Fátima, gdzie w 1917 roku pastuszkom ukazała się Matka Boska.
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Nad Tomarem góruje XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Są to posępne, tchnące tajemniczością mury należące do Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobiercy Templariuszy), którzy w XII i XIII wieku prowadzili krucjatę i wspomagali Portugalczyków w walce przeciw Maurom.
Tomar to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu krainy Estremadura. Miasto zostało założone w 1157 roku przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu templariuezy w Portugalii - Gualdima Paisa.
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
Wyspy Berlenga to skalisty archipelag wysp u wybrzeża kontynentalnej Portugalii na wysokości miasta Peniche. Wyspy oddalone są około 12 km od lądu, i dostać na nie można się łódką z portu w Peniche w ciągu niespełna godziny.
Miejscowość Mafra znajduje się niedaleko Lizbony i słynie przede wszystkim z olbrzymiego pałacu i klasztoru. Palácio Nacional de Mafra również znany jako Convento de Mafra. Ten monumentalny kompleks zawiera bazylikę, klasztor i pałac. Jest to najważniejsza barokowa budowla w całej Portugalii.
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
W listopadzie odbywa się tu Feira Nacional do Cavalo, czyli barwne święto koni i jeździectwa. Feira przyciąga hodowców, wystawców i jeźdźców z całej Portugalii. Na centralnym Largo do Marquês de Pombal odbywają się zawody w powożeniu, skokach oraz pokazy koni.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Jest to wyżynna kraina leżąca pomiędzy rzeką Tag i oceanem. Estremadura odegrała ważną rolę w historii Portugalii. Można tu zwiedzać między innymi Cysterskie Opactwo w Alcobaça, zamek Zakonu Templariuszy w Tomar, Opactwo Batalha (powstałe po zwycięskiej dla Portugalczyków bitwie pod Aljubarrotą). Wybrzeże Atlantyku przyciąga turystów, szczególnie miejscowość Nazaré, Baleal czy Peniche, słynące z ogromnych fal, doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Pielgrzymi tłumnie przybywają do miasta Fátima, gdzie w 1917 roku pastuszkom ukazała się Matka Boska.
Baleal jest pięknie położonym małym miasteczkiem: na półwyspie znajdującym się na północ od Peniche, w zatoczce z plażą otoczoną skałami. Po portugalsku baleia to wieloryb, stąd nazwa miejscowości, która wzięła się od lokalnych wielorybników. Baleal ma ogromny potencjał turystyczny, szczególnie do uprawiania sportów wodnych. Ze względu na położenie panują tu unikalne w Europie warunki do uprawiania sportów takich jak surfing i bodyboard.
Estremadura - Turystyczna Mapa Portugalii
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl