Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Évora
Évora nazywana jest miastem - muzeum. Rozkwitło za czasów Rzymian i liczy sobie już 2 tysiące lat. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem nauki. W XVI i XVII wieku znajdował się tu jezuicki uniwersytet. Miasto znajduje się w sercu krainy Alentejo. Otoczone średniowiecznym murem, jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gęsta siatka uliczek miasta to prawdziwe bogactwo architektoniczne i kulturowe.
Rzymska Świątynia: Évora
Dziś liczy 50 tys. mieszkańców, w tym 11 tys. w obrębie średniowiecznych murów.
Kaplica Kości: Évora
Rzymska Świątynia: Évora
Évora: główny plac miasta
Monsaraz: zwane, nie bez powodu, Orlim Gniazdem
Alentejo: typowy krajobraz regionu
W mieście Évora na restaurację zabytków i rozwój turystyki wydano 7 milionów euro. Ochroną objęto dawną osadę rzymską i wczesnośredniowieczne miasto. Przetrwało 14 potężnych granitowych korynckich kolumn o kapitelach rzeźbionych w tutejszym marmurze.

W najwyższym punkcie znajduje się rzymska świątynia Diany (Templo Romano), najlepiej zachowany rzymski zabytek w Portugalii. Imponująca budowla z granitowymi kolumnami pochodzi z II lub III wieku. W średniowieczu przekształcono ją w fortecę, później pełniła funkcję teatru oraz rzeźni miejskiej.

W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni Diany znajduje się XV-wieczny kościół św. Jana Ewangelisty i przylegający do niego klasztor, w którym od kilku lat mieści się pousada. Mianem tym określa się hotele w obiektach historycznych, niegdyś wyłącznie państwowe, dziś z udziałem kapitału prywatnego. Klimat przeszłości połączony z luksusem: ascetyczne cele mnichów mają teraz łoża z baldachimami, łazienki i klimatyzację, a w drodze na basen gość ogląda na korytarzu freski albo złocone renesansowe rzeźby.

Capela dos Ossos (Kaplica Kości) przy kościele São Francisco, wyłożona ludzkimi kośćmi (szczątkami 5 tysięcy zakonników). Wchodzących wita łacińska inskrypcja: "Nós ossos qui estamos, pellos vossos esperamos" ("My, kości, które tu spoczywamy, na kości wasze czekamy"). Wyraziste memento. Atmosferę grozy wzmacniają wiszące na ścianie zmumifikowane szczątki mężczyzny i dziecka oraz legenda o klątwie rzuconej na nich przez konającą kobietę. Kaplica znajduje się przy Praça 1 de Maio, można ją zwiedzać za opłatą (dorośli 2€, studenci i emeryci 1,5€, fotografowanie 1€. Czynna jest codziennie od 9:00 do 12:45 oraz 14:30 do 17:45. W niedziele czynna od 10:00.

Katedra w Évorze (Sé de Évora) jest główną świątynią archidiecezji Évora. Widziana z daleka, katedra jest głównym elementem panoramy miasta z wieżami i elewacjami bocznymi objętymi blankami, przypominającymi kościół obronny, którym rzeczywiście była. Została wybudowana w końcu XII wieku do XIII wieku. Jest uważana za jeden z największych średniowiecznych kościołów biskupich w Portugalii. Ostatnio odkryte zostały niektóre malowidła ścienne, które czynią katedrę jeszcze bardziej atrakcyjnym zabytkiem. Część katedry w gotyckim stylu została zbudowana później i jest szczególnie monumentalna. Grupa Apostołów w portyku wyróżnia się jako jedna z najbardziej imponujących w portugalskiej sztuce średniowiecznej. Również warte wspomnienia są: kopuła w stylu manuelińskim, główna kaplica, neoklasyczne arcydzieło; doskonała gra światła dostarczona przez użycie czarnego i białego marmuru lub wystroju rzeźby, rzekomo została stworzona przez Belliniego. Katedra otwarta jest w poniedziałki w godzinach od 9:00 do 12:20 oraz 14:00 do 16:50, od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00. Bilet kosztuje 1,5€.

Główny plac Évory to tętniący życiem Praça do Giraldo. Na placu w 1483 roku Jan II przyglądał się egzekucji swego szwagra, tutaj też spalono ciała pierwszych ofiar inkwizycji. Fontanna stojąca na tym placu wybudowana została w 1571 roku. Punkt Informacji Turystycznej znajduje się przy Praça do Giraldo, 73. Otwarty latem od 9:00 do 19:00, zimą od 9:00 do 18:00. W pięknie odrestaurowanych kamieniczkach przy placu, kawiarnie i knajpki są czynne do późnych godzin nocnych. Miasto szczyci się dobrymi restauracjami.

Sklepy z lokalnym rękodziełem znajdują się przy Rua 5 de Outubro. Można tu znaleźć wyroby z korka - nie tylko podkładki pod talerze czy niewielkie pudełka, ale też portfele, torby, teczki, a nawet parasole. Portugalia jest największym producentem korka na świecie.

Évora jest miastem uniwersyteckim od XVI wieku. Jezuicka uczelnia powstała w 1559 roku (Colégio do Espríto Santo). Dziedziniec zabytkowego gmachu otaczają renesansowe krużganki, a wnętrza zdobią azulejos przedstawiające wykładane tu dyscypliny naukowe. W XVIII-wiecznej sali (niegdyś kaplicy) odbywają się obecnie uroczystości nadawania tytułów naukowych. Studenci licznie wypełniają uliczki i place miasta, okupują stoliki w piwiarniach, ubrani w czarne peleryny grają na gitarach i śpiewają.

Jak dostać się do Évora?
Podróż z Lizbony trwa około 1h15minut (135km). Wyjazd z Lizxbony mostem Ponte 25 de Abril (A2) lub Ponte Vasco da Gama (A12). Jeśli wyjeżdżamy tym drugim, po okołoe 40 Km , powinniśmy wjechać na A2 (w kierunku Setúbal). Po około 20 Km zjeżdżamy z A2, wjeżdżamy na A6 w kierunku Évora. Po około 60 km zjeżdżamy z A6 na Évora, jedziemy drogą N114 aż do centrum miasta.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Ten krąg ułożony z olbrzymich kamieni był przypuszczalnie świątynią kultu słońca. Znajduje się tu 95 kamieni ułożonych w elipsę.
Arraiolos położone jest w Alentejo Centralnym, miasteczko posiada około 3 380 mieszkańców. Ciekawe miejsca historyczno-kulturalne to między innymi unikalny okrągły zamek Castelo de Arraiolos, Pousada de Nossa Senhora da Assunção, Igreja Matriz, Igreja da Misericórdia de Arraiolos, Igreja Matriz de Vimieiro, Ermida de São João do Campo, Santana do Campo, Palácio da Sempre Noiva de Arraiolos oraz Palácio dos Condes de Vimieiro. Miasto słynie z produkowanych tu dywanów - Tapetes de Arraiolos.
Piękne miasto Montemor-o- Novo, które jest siedzibą powiatu, znajduje się w regionie Alentejo. Jest to miejsce ciche i spokojne, ważne w historii narodowej. Tu urodził się w 1495 , João Cidade, założyciel Zakonu Bonifratrów (Irmãos Hospitaleiros), wyróżniających się w służbie ubogim i chorym.
Terena znana jest także jako São Pedro lub São Pedro de Terena. Jest pięknym miasteczkiem w regionie Alentejo, blisko granicy w Hiszpanią. W średniowieczu zamek w Terena, był ważnym elementem linii obrony Guadiana.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Beja
Alentejo
Alentejo
Wyspa Passegueiro
Alcácer do Sal
Uliczka w Monsaraz
Alentejo
Setubal
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl