Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Fátima
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
Fátima: niedzielna msza święta
Betonowy plac przed świątynią dwa razy większy od placu św. Piotra w Rzymie. Podczas nabożeństw mieści się tu nawet 500 tysięcy ludzi. Na niedzielnej mszy w Sanktuarium część osób ubrana jest w stroje z epoki objawień. Po nabożeństwie ludzie zajmują miejsca w okolicy Sanktuarium i wyciągają kosze piknikowe - tak wygląda niedzielny obiad.
Fátima: Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej
Drzewo oliwne z Fátima
Fátima: ludzie w strojach z epoki objawień
Fátima: Kaplica Objawień

Sanktuarium

Sanktuarium fatimskie (Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej) to przede wszystkim ogromna neobarokowa bazylika z 65-metrową wieżą. Kościół zbudowany jest z białego wapienia i ozdobiony posągami świętych. Niedaleko bazyliki, w miejscu gdzie objawiła się Matka Boska, stoi niewielka Kaplica Objawień - Capela das Aparições. Znajduje się tam figura Matki Boskiej z Fátimy. W jej koronie umieszczono kulę, która podczas zamachu w 1981 roku zraniła papieża Jana Pawła II. Można udać się do punktu informacyjnego, zlokalizowanego tuz obok Kaplicy Objawień (na głównym placu po prawej stronie stojąc naprzeciw bazyliki), w punkcie możemy dostać także ulotki i inne materiały w języku polskim.

Głównym miejscem pielgrzymek jest Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej oraz nowe, większe sanktuarium po przeciwnej stronie placu. Jest to kościół Trójcy Przenajświętszej, czwarty pod względem wielkości kościół na świecie. Wybudowano go za pieniądze pochodzące z datków pielgrzymów. Nowoczesny budynek pomieścić może 20 tysięcy ludzi.

Aljustrel - wioska pastuszków

Wioska Aljustrel, w której mieszkały dzieci, którym 13 maja 1917 po raz pierwszy objawiła się Matka Boża jest oddalona o dwa kilometry od Sanktuarium. Można tu zwiedzać domy pastuszków (Casas dos Pastorinhos). W Aljustrel prawie wszystko jest tak, jak za czasów objawień. Wioskę otaczają przepiękne gaje oliwne. Można tu odnaleźć prawdziwy spokój i ciszę. Jeśli zależy nam na cichej modlitwie i kontemplacji warto wybrać się właśnie tu.

Objawienia

Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja 1917 roku. Dzieci: Lucja Santos, Francisco Marto i Jacinta Marto, pasły owce w pobliżu Fátimy. Jak zwykle koło południa odmówiły różaniec i zaczęły bawić się, układając z kamieni domek (obecnie stoi tam Bazylika). Pastuszków otoczyło silne jasne światło i zobaczyły nad niskim drzewkiem "Panią jaśniejszą niż słońce". Obecnie w tym miejscu stoi Kaplica Objawień.

Podczas ostatniego objawienia (13 października 1917 roku) świadkami było 70 000 ludzi. Obecni wedle przekazów mogli dostrzec "wielką ognistą tarczę odrywającą się od nieba i zstępującą na ziemię". W czasie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy "Tajemnice Fátimskie". Pierwszą z nich było poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i zapowiedź pokoju (I Wojna Światowa), druga dotyczyła nawrócenia Rosji i wybuchu rewolucji, trzecia dotyczyła między innymi zamachu na papieża.

Kiedy jechać?

Wybierając się do Fátimy warto wcześniej zdecydować czy zależy nam na udziale w uroczystościach religijnych, czy raczej wolimy uniknąć tłumów. Największa ilość pielgrzymów odwiedza Fátimę podczas rocznic objawień, które przypadają od maja (13 maj) do października (13 październik).

Inne atrakcje

W centrum Fátimy zobaczyć można mały kościółek, w którym ochrzczone były dzieci i do którego później uczęszczały. Miasto Fátima jest jednym wielkim bazarem z pamiątkami, warto uważać także na drogie restauracje.

Przy południowej bramie Sanktuarium Fatimskiego znajduje się pomnik wykonany z fragmentu berlińskiego muru ( symbolizujący upadek komunizmu). Płyta o wymiarach 3,6 m na 1,6 m o wadze 2600 kg została przetransportowana z Berlina do Fatimy dzięki staraniom portugalskiego emigranta mieszkającego w Niemczech, Virgílio Casimiro Ferreiry.

W podziemiach bazyliki Najświętszej Trójcy, obok miejsc spowiedzi, można do października 2014 obejrzeć oryginalny rękopis tekstu trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Fatima statystycznie:

Pielgrzymi podróżujący do Fatimy stanowią 10% wszystkich turystów w Portugalii. Obroty w całym ruchu pielgrzymkowym w Portugalii (Fatima, Lizbona, Braga, Lamego) wahają się od 700 milionów do 1 miliarda euro.

Portugalską Fatimę co roku odwiedza ponad 5 mln turystów. Polacy stanowią czwartą pod względem liczebności grupę narodowościową wśród pielgrzymów w Fatimie (po Portugalczykach, Hiszpanach i Włochach). W roku 2011 zarejestrowano 12,5 tysiąca turystów z Polski (261 zorganizowanych grup pielgrzymkowych).


Jak dotrzeć do Fátimy?
Dojazd samochodem jest najlepszą opcją dostania się do Fátimy. Kiedy nie było autostrady, podróż do z Lizbony do Fátimy samochodem była trudną przeprawą. Wąskie drogi wiodły serpentynami przez wzgórza, za którymi leży Fátima. Dziś podróż jest niezwykle wygodna, zajmuje około 1 godzinę. Autostradą A1 jedziemy aż do zjazdu Fatima – Batalha (N356). Autostrada jest płatna, koszt przejazdu na trasie Lizbona – Fatima to około 8€. Jadąc autostradą zaoszczędzimy sporo czasu, jest to tak że bezpieczniejsza opcja podróży. Autobusy do Fátimy odjeżdżają z lizbońskiego dworca autobusowego Sete Rios (firma Rede Expressos). Dworzec znajduje się przy stacji metra Jardim Zoologico (niebieska linia) przy Praça Marechal Humberto Delgado. W Fatimie wysiadamy na dworcu Terminal Rodoviário de Fátima przy Av. D. José Alves Correia da Silva. Do Sanktuarium Fatimskiego dotrzemy stąd w około 15 minut spacerem. Po wyjściu dworca kierujemy się w prawo, zacienioną aleją Jose Aloes Correia da Silva w stronę Kościoła Trójcy Przenajświętszej, który znajduje się na głównym placu sanktuarium. Bilet Lizbona – Fatima kosztuje około 12€ w jedną stroną, autobusy kursują średnio co godzinę, a czas podróży to 1,5 godziny.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Nad Tomarem góruje XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Są to posępne, tchnące tajemniczością mury należące do Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobiercy Templariuszy), którzy w XII i XIII wieku prowadzili krucjatę i wspomagali Portugalczyków w walce przeciw Maurom.
Tomar to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu krainy Estremadura. Miasto zostało założone w 1157 roku przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu templariuezy w Portugalii - Gualdima Paisa.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Fátima
Fátima
Fátima
Ogród Pastuszków
Dom Franciszka
Dom Franciszka
Fátima
Obiad w Fátimie
Fátima
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl