Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Grândola
Grândola to niewielkie miasteczko znajdujące się na północnym krańcu Serra de Grândola. Życie na głównym placu miasta, otoczonym okazałymi palmami, płynie jak na region Alentejo przystało: spokojnie, wręcz leniwie.
Grândola: opuszczony budynek
Sympatyczni mieszkańcy jako atrakcję miasteczka wskazują pomnik upamiętniający rewolucję czerwonych goździków z 25 kwietnia 1974 roku. Miasto stało się bohaterką rewolucji dzięki piosence (przez wiele lat zakazanej) autorstwa Zeco Afonso "Grândola, Vila Morena". 25 kwietnia 1974 roku piosenkę tą nadało radio, na znak rozpoczęcia rewolucji. Memorial ao 25 de Abril znajduje się przy północnym wjeździe do miasta. Pomnik autorstwa Bartolomeu dos Santos, odsłonięty został 24 kwietnia 1999 roku.
Grândola: pora obiadowa
KOściół w Grândola: współczesne malowidło na jednej ze ścian
Grândola: życie na głównym placu miasta

Warto zajrzeć do Museu de Arte Sacra de Grândola, czyli Muzeum Sztuki Sakralnej w Grândola. Znajduje się ono w kościele Igreja de São Sebastião (przy placu Largo de São Sebastião). Czynne jest od środy do niedzieli, w godzinach od 10:30 do 13:30 oraz 14:30 do 18h00. Wstęp wolny.

Na uwagę zasługuje barokowy kościół Igreja Matriz de Grândola, mieszczący się przy Praça Marquês de Pombal. Igreja de São Pedro, przy Rua de Melides, reprezentuje styl gotycki, skromna budowla pochodzi z XVI wieku. Przy kościele do dziś istnieją domki zakonnic z Klasztoru Karmelitanek (Ordem do Carmo).

Punkt Informacji Turystycznej (Posto de Turismo de Grândola) znajduje się przy Praça Marquês de Pombal, numer 1 i 3 (niedaleko Igreja Matriz). W tygodniu czynne w godzinach 09:00 - 17:00, w soboty od 10:00 do 13:00, zamknięte w niedziele i święta. W punkcie znajduje się sklep oferujący pamiątki i produkty regionalne. Można tu nabyć ceramikę, wyroby z korka, z drewna oraz ciasta regionalne.

Tradycyjnymi słodyczami (doces) z regionu Grândola są alcomonias i rebuçados de pinhão de Melides. Podstawą do produkcji tych słodyczy pochodzenia arabskiego są miód i orzechy piniowe. Słynnym winem regionu jest Pinheiro da Cruz.


Jak dotrzeć do Grândola?
Z Lizbony: wyjazd mostem Ponte 25 de Abril lub Ponte Vasco da Gama, w kierunku Algarve (A2/Auto-estrada do Sul). Na A2 zjazd na Grândola. Droga płatna, z bramkami: www.brisa.pt. Dojazd alternatywny, bez bramek: od lotniska kierujemy się na północ drogą EN1, w kierunku Sacavém. Na IP1 zjazd na Alverca/Alhandra/Bucelas. Dalej drogą EN10, później IC1 aż do Grândola.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Plaża jest częścią wybrzeża Portugalii nazywanego Costa Azul (Błękitne). Plaże w tym regione Portugalii - Alentejo, są rozległe, a połacie złocistego piasku zdają się nie mieć końca. Praia de Santo André położona jest w rezerwacie Reserva Natural das Lagoas de Santo André e da Sancha. Lagoa de Santo André to jezioro, przy którym znajduje się także plaża rzeczna (praia fluvial). Plaża jest strzeżona przez ratownika, wody są tu spokojne, co przyciąga rodziny z dziećmi.
Nad miasteczkiem góruje zamek. Zbudowali go Maurowie, a w 1157 roku przebudowali Templariusze. W obrębie murów zamku Santiago do Cacém obecnie znajduje się cmentarz. Niedaleko znajduje się XIII-wieczny biało-żółty kościół Igreja Matriz.
Nazwa "al-kasar" pochodzi z arabskiego i oznacza "zamek", natomiast "sal" to z portugalskiego "sól". Spokojne miasto położone jest nad północnym brzegiem rzeki Sado.
Krajobraz okolic miasta i okolicy zdominowany jest tym, że jest ono ważnym portem przemysłowym. Znajduje się tu terminal tankowców, rafinerie, olbrzymie rurociągi. Mimo to w mieście jest plaża, a w obrębie Starego Miasta znaleźć można interesujące miejsca.
Leży około 10 km na południe od Sines i około 170 km od Lizbony. Słowo "covo" w nazwie miejscowości oznacza sieci do łapania krabów. Na początku XVIII wieku było malutką wioską rybacką. Około roku 1800, Fernandes Bandeira, późniejszy baron Porto Covo, zainteresował się wioską i rozpoczął jej renowację.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Grândola
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Beja
Alentejo
Alentejo
Wyspa Passegueiro
Alcácer do Sal
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl