Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Leiria
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Zamek w Leiria: Castelo górójący nad miastem
Zamek, będący jedną z najpotężniejszych i najważniejszych twierdz mauretańskich w Portugalii, zdobyty dopiero przez Alfonsa I Zdobywcę w 1135 r. Wewnątrz murów znajduje się pałac królewski z pięknym balkonem z widokiem na okolicę. W zamku dzisiaj znajduj się także sale konferencyjne i biblioteka. W obrębie murów zamku znajduje się kościół Nossa Senhora da Pena. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż dzisiaj z tego kościoła pozostały jedynie granitowe boczne ściany.
Leiria: widok z miasta na zamek
Leiria: główne miasto północnej Estremadury
Zamek w Leiria: arkadowa loggia

Pierwotnie było to miasto Collipo odbite z rąk Maurów przez Alfonsa I Zdobywcę. Na początku istnienia (XII wiek) miasto żyło tylko w obrębie murów zamku, później rozproszyło się w dół stoków wzgórza, aż do brzegów rzeki Lis. Malownicze stare miasto jest dobrze zachowane, zachęca do odkrywania swych uroczych wąskich uliczek oraz przyjemnych ogrodów i skwerów.

Ważne zabytki miasta Leiria to: katedra (XVI-XVII w, na jej terenie Muzeum Archeologiczne), kościół São Pedro (styl romański), Nossa Senhora da Penha (gotyk) i Santúario de Nossa Senhora da Encarnação (XVI w.).

W centrum starego miasta znajduje się Praça Rodrigues Lobo, na którym stoi pomnik tego wybitnego pisarza portugalskiego baroku. Plac otaczają piękne budynki z arkadami. Tradycje literackie Leirii są bogate, już w 1480r. założono tu pierwszą drukarnię w Portugalii, a żydowscy właściciele wydawali tutaj hebrajskie pisma.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Fátima
Mafra
Mafra
Baleal
Fátima
Drzewo oliwne z Fátima
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl