Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Minho
Minho uznawane jest za najbardziej malowniczą krainę Portugalii: można znaleźć tu wysokie góry, historyczne miasta i piękne wybrzeże oceanu. Region często określa się mianem Zielone Minho, ze względu na wysokie opady i bujną roślinność.
Minho: źrebak na zboczu gór niedaleko Gerês
Minho – kraina historyczna w północnej Portugalii, a w latach 1936–1976 – jedna z dwunastu portugalskich prowincji. Nazwa jest nadal używana w języku potocznym i w znaczeniu historycznym. Prowincja obejmowała teren dystryktów Braga i Viana do Castelo, a stolicą była Braga. Od zachodu kraina jest ograniczona Oceanem Atlantyckim, a od północy graniczy z hiszpańską Galicją. Nazwa prowincji i krainy pochodzi od rzeki Minho (hiszp. Miño).
Minho: słynie z zielonego wina - vinho verde
Minho: wrzosy
Minho: uważane za najpiękniejszą krainę Portugalii

Minho jest traktowane jako kolebka Portugalii: leży tu pierwsza stolica kraju Guimarães, ośrodek kultu religijnego Braga i żywo kultywowane są tradycje (tańce ludowe, stroje, muzyka ludowa, dania). Wysoka gęstość zaludnienia i niewielkie powierzchnie gospodarstw sprzyjały emigracji ludności, przede wszystkim do Brazylii od XVIII wieku i innych krajów europejskich, głównie Francji od połowy XX wieku.

Region Minho jest znany z wina zielonego – Vinho Verde. Jest to nieco kwaskowate, lekkie wino, wspomagające trawienie. Szczepy używane do produkcji Vinho Verde to Alvarinho, Loureiro, Trajadura, Avesso, Arinto (również znane jako Pedernã) oraz Azal.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Charakterystycznym elementem panoramy Ponte de Lima jest rzymski most prowadzący do starego miasta, krajobraz z egzotyczną palmą w tle. Można przespacerować się tym zamkniętym dla ruchu samochodowego, długim na 277 metrów i szerokim na 4 metry mostem, zwanym Ponte Velha.
Soajo znajduje się w Parku Narodowym Peneda-Gerês. Espigueiros do Soajo, to grupa dwudziestu czterech granitowych spichleży. Pochodzą one z XVIII i XIX-wieku. Wzniesione zostały wspólnie przez mieszkańców wioski na masywnych, granitowych nogach, zwieńczone granitowym krzyżem. Wyglądające jak grobowce, espigueiros miały na celu zabezpieczyć plony przed gryzoniami. Umieszczanie na szczytach krzyży było prośbą budowniczych o błogosławieństwo i powodzenie.
Miasteczko położone jest w Serra daPeneda, przy granicy z Hiszpanią. Znajdują się tu kamienne espigueiros (spichlerze). Pięćdziesiąt granitowych budowli pochodzi z XVIII i XIX wieku. W Lindoso znajduje się Castelo Afonsino, XIII-wieczny zamek. Zbudowany został na polecenie króla Afonso III, w celu ochrony granicy. Obecnie znajduje się tu muzeum.
Sześć kilometrów na południe od Monção, znajduje się piękna wiejska posiadłość, teren podzielony jest na 18 hektarową winnicę, 8 hektarowy las oraz 3 hektary ogrodów. Budowa pałacu rozpoczęła się w początku XIX wieku, ukończono go w 1834 roku. Obiekt sklasyfikowano jako Monumento Nacional 23 czerwca 1910 roku.
Serra do Gerês to południowa część parku Parque Nacional Peneda- Gerês. Są to tereny bardziej dostępne niż Serra da Peneda, popularne wśród rodzin z dziećmi. Najbardziej znaną miejscowością w Gór Gerês jest oddalone niespełna 50 kilometrów od Bragi uzdrowisko Caldas do Gerês. Na północ od Portele do Homem znajduje się rzymska droga, którą można za opłatą przejechać samochodem.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Minho
Soajo
Soajo
Peneda
Pałac Brejoeira
Caminha
Ponte de Lima
Bom Jesus
Monçao
Pitões das Junias
Braga
Guimarães
Guimarães
Guimarães
Peneda
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl