Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Monsaraz
To malutkie miasteczko wznosi się nad rzeka Gwadianą na granicy z Hiszpanią. W Monsaraz panuje średniowieczna atmosfera, jakby współczesność tu nie dotarła. Starsi ludzie przyglądają się turystom, siedząc spokojnie w cieniu swoich domów.
Monsaraz: zwane, nie bez powodu, Orlim Gniazdem
Miasteczko znajduje się w krainie Alantejo. Wznoszące się na wzgórzu, niedostępne średniowieczne Monsaraz nazwane jest przez tutejszych mieszkańców Ninho das Águias (Orle Gniazdo). Monsaraz widoczne jest z dużej odległości, dzięki swojemu położeniu na szczycie wzgórza.
Uliczka w Monsaraz: olśniewająco białe mury
Uliczka w Monsaraz
Monsaraz: lokalny surowiec budowlany xisto czyli łupek

Niewielkie Monsaraz zajmuje ważne miejsce w historii Portugalii. W przeszłości było świadkiem burzliwych wydarzeń. Rządzili nim i Portugalczycy, i Maurowie, i Hiszpanie. Po wygnaniu Maurów miasteczko przeszło w ręce templariuszy, a potem ich następców, Zakonu Chrystusowego.

Otoczone jest murami, w środku znajduje się zamek i fortyfikacje. Zamek wzniesiony został przez Alfonsa III i Dionizego w XIII wieku, by chronić granicę z Hiszpanią. Dziedziniec zamkowy zamieniono na arenę walki byków. Zwykle korrida w Portugalii jest bezkrwawa, w Monsaraz byka się zabija, ale nie na oczach publiczności. Obecnie dziedziniec zamku służy kilka razy w roku jako arena do walk byków.

Dookoła rozpościerają się cudowne pejzaże Alantejo, między innymi jednego z największych sztucznych jezior w Europie. Z wysokiego wzgórza z jednej strony widać rzekę Gwadianę, a z drugiej Hiszpanię. W wyjątkowo rozległej panoramie dostrzec możemy łagodne wzgórza porośnięte dębami korkowymi i drzewami oliwnymi.

W miasteczku na uwagę zasługuje kościół Igreia Matriz przy Rua Direita i stojący przed nim wysoki gotycki pręgierz. Stojące wzdłuż ulicy domy ozdabiane są herbami i pochodzą z XVII wieku.

W środku dnia w Monsaraz otwarte są tylko małe sklepiki z pamiątkami (kolorową ceramiką, ręcznie tkanymi wełnianymi kapami i kocami). Jest cicho i sennie. Pozwolenie na wjazd samochodem mają tylko niektórzy mieszkańcy.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Terena znana jest także jako São Pedro lub São Pedro de Terena. Jest pięknym miasteczkiem w regionie Alentejo, blisko granicy w Hiszpanią. W średniowieczu zamek w Terena, był ważnym elementem linii obrony Guadiana.
Nazwa miejscowości oznacza w języku portugalskim mauretańską dziewczynę. Według legendy, córka arabskiego gubernatora, na wieść o śmierci ukochanego rzuciła się z tutejszej wieży. W Moura znajduje się najlepiej zachowana w Portugalii dzielnica mauretańska, którą tworzą trzy ulice i plac. Warto zatrzymać się tu i poczuć klimat dzielnicy Mouraria, z wąskimi uliczkami i bielonymi domami.
Opustoszała fortaleza, a właściwie jej ruiny, położona jest przy granicy portugalsko-hiszpańskiej, nad brzegiem rzeku Guadiana.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Brama do miasteczka
Arena
Rzeka Guadiana
Uliczka w Monsaraz
Proszę Usiąść
Tradycyjny Dom
Monsaraz
Monsaraz
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl