Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Moura
Nazwa miejscowości oznacza w języku portugalskim mauretańską dziewczynę. Według legendy, córka arabskiego gubernatora, na wieść o śmierci ukochanego rzuciła się z tutejszej wieży. W Moura znajduje się najlepiej zachowana w Portugalii dzielnica mauretańska, którą tworzą trzy ulice i plac. Warto zatrzymać się tu i poczuć klimat dzielnicy Mouraria, z wąskimi uliczkami i bielonymi domami.
Moura
Castelo de Moura znajduje się w najwyższym punkcie obecnego miasta. Budowa murów rozpoczęła się w 1657, w czasie wojny Guerra da Restauração, zakończona została w pierwszej połowie wieku XVIII. W 1805 roku niemal całkowicie zniszczono średniowieczne mury, zostały one wykorzystane do produkcji saletry. Dziś oglądać możemy jedynie resztki murów, oraz szkielet donżonu. Zamek zwiedzać można w godzinach 9:00 - 12:30 oraz 14:30 - 17:30. Wizyta w Torre de Menagem/ Núcleo de Armaria w godzinach 10:00 - 12:00 oraz 15:00 - 17:00.
Moura
Moura
Moura

Igreja de São João Baptista w Moura (przy Praça Sacadura Cabral), pochodzący z XVI wieku, jest doskonałym przykładem stylu manuelińskiego. Architektem, który zaprojektował kościół był Cristóvão de Almeida. Igreja de São João Baptista został wzniesiony, ponieważ kościół przy zamku (igreja do Castelo de Moura) nie mógł pomieścić zbyt wiele osób.

Pierwszy Klasztor Karmelitów (Convento do Carmo) na ziemiach portugalskich powstał w roku 1250, w Moura. Stąd zostali sprowadzeni mnisi do Convento do Carmo w Lizbonie (w roku 1389). Stało się to dzięki wybitnej postaci portugalskiego rycerza D. Nuno Álvares Pereira, który w 1385 roku wygrał bitwę z Hiszpanami. Prowadził on wojska króla Jana I w bitwie pod Aljubarrota i przyczynił się tym samym do osiągnięcia niepodległości Portugalii i wyzwolenia spod władzy armii kastylijskiej. Później Nuno Álvares Pereira stał się karmelitańskim zakonnikiem, interesował się klasztorem w Moura (Convento de Moura) i wspierał go datkami.

W zabytkowym Páteo dos Rolins znajduje się Informacja Turystyczna (Posto de Turismo e Internet). W tym średniowiecznym budynku (XVI wiek), stacjonowali cavaleiros, którzy wyzwolili miasto z rąk Maurów. Punkt Informacji Turystycznej czynny jest w godzinach 10:00 - 12:30 oraz 14:00 - 18:30.

W regionie Moura produkowane są doskonałe sery, wędliny, oliwki, wina oraz tradycyjne słodycze.

Jak dostać sie do Moura?
Z Lizbony do Moura jest 210 km. Wyjazd mostem Ponte 25 de Abril, następnie drogą IP7. Kierujemy się na piąty zjazd w kierunku Évora, drogą N114. Za Évora, jedziemy w kierunku Moura drogą N384.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Serpa to spokojne miasteczko, słynące z produkcji sera z owczego mleka. Charakterystyczne w tym niewielkim miasteczku są domy z bielonymi ścianami i mauretańskimi kominami. Przyjemny jest spacer wąskimi uliczkami Serpy. Piękne są lśniące w słońcu bielone mury kościółka Nossa Senhora de Guadalupe. Nad miasteczkiem góruje arabski zamek. Na uwagę zasługuje także Convento de Santo Antonio z pięknymi XVII-wiecznymi azulejos.
To malutkie miasteczko wznosi się nad rzeka Gwadianą na granicy z Hiszpanią. W Monsaraz panuje średniowieczna atmosfera, jakby współczesność tu nie dotarła. Starsi ludzie przyglądają się turystom, siedząc spokojnie w cieniu swoich domów.
Jest stolicą regionu dolnego Alentejo (Baixo Alentejo). Stało się stolicą regionu za panowania Juliusza Cezara, który zawarł tu pokój z Luzytańczykami. Zamek na szczycie wzgórza wybudowano wraz z murami miejskimi w XIII wieku, ufortyfikowali go Maurowie. Torre de Menagem to wysoka na 36 metrów wieża, która pochodzi z końca XIII wieku.
Terena znana jest także jako São Pedro lub São Pedro de Terena. Jest pięknym miasteczkiem w regionie Alentejo, blisko granicy w Hiszpanią. W średniowieczu zamek w Terena, był ważnym elementem linii obrony Guadiana.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Moura
Moura
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Beja
Alentejo
Alentejo
Wyspa Passegueiro
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl