Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Nazaré
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
Nazaré: kolorowe łodzie rybackie
Nazaré, niewielkie portugalskie miasteczko, leży w środkowej części zachodniego wybrzeża, między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego. Według legendy nazwa miejscowości pochodzi od figury Matki Boskiej, którą do miasta w IV wieku przywiózł z Nazaretu pewien mnich.
Nazaré
Nazaré: typowe stroje handlarek suszonymi owocami i orzechami
Plaża w Nazaré: nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami
Suszone Ryby z Nazaré
Nazaré

Praia da Nazaré (plaża w Nazaré) to szeroki pas złocistego piasku. Panują tu doskonałe warunki do kąpieli w oceanie. Jest to strzeżona plaża, są tu prysznice oraz można wynająć sobie namiot plażowy chroniący przed zbyt silnym słońcem. Na plaży można spotkać rybaków w kraciastych koszulach i kobiety noszące jednocześnie siedem spódnic. Kiedyś wysiadywały na brzegu czekając na mężczyzn i nakładając codziennie kolejną spódnicę, aż do momentu, gdy łódź męża pojawiała się horyzoncie. Obecnie kobiety w kolorowych spódnicach sprzedają suszone owoce, pestki, orzechy na centralnym placu Nazaré. Na plaży porozkładane są siatki, na których suszą się sardynki i dorsze. Tutejsze kobiety sprzedają te suszone ryby. To miasteczko, w którym, jak nigdzie indziej, znaleźć jeszcze można żywe ślady dawnych tradycji. Tuż przy plaży rozciąga się pas niskich białych domów z charakterystycznymi ceglastymi dachami. To głównie hotele i restauracje i bary, które przez cały rok goszczą turystów.

Turystyka już od dawna jest głównym źródłem utrzymania nazareńskich rybaków, ale były czasy, gdy w wiosce królowała ogromna bieda. Rybacy zarabiali marne grosze, mieszkali w małych domkach bez ogrzewania. Całym ich majątkiem był roboczy strój składający się z camisoli, czyli bluzy z długimi rękawami z grubej flaneli w szkocką kratę i spodni z takiego samego materiału, ściągniętych w pasie kawałkiem sznurka. Trzecim elementem stroju była wełniana, czarna czapka - pończocha, naciągnięta głęboko na czoło, a wąskim końcem opadająca aż na ramię. Służyła ona jako jedyna kieszeń do przechowywania tytoniu i zapałek. Do dziś zachowała się w Nazaré tradycja żałobna. Kobieta, której mąż umiera, do końca życia chodzi w czerni. Zazwyczaj nie wychodzi drugi raz za mąż, gdyż tradycja sprzeciwia się temu.

Na ponad 100-metrowj skarpie nad miasteczkiem znajduje się wioska Sítio. Kiedyś, aby dotrzeć do niej trzeba było pokonywać trudną, stromą ścieżkę. Dziś dla wygody mieszkańców i turystów z dołu do góry kursuje od rana do późnych godzin nocnych kolejka.

Największą budowlą Sítio jest barokowy kościół Nossa Senhora da Nazaré. W świątyni tej znajdują się VIII-wieczne azulejos oraz otaczana wielką czcią figurka Matki Boskiej z Nazaré. Doroczna, wrześniowa procesja przypomina o legendzie o powstaniu miasta, Figura Matki Boskiej jest zanoszona wtedy nad samo morze.

Na uboczu, tuż nad urwiskiem, stoi mała kaplica Ermida da Memória. Legenda głosi, że w tym miejscu został cudownie ocalony Dom Fuasa Roupinha. Polując na jelenia zabłądził we mgle i znalazł się nad urwistą skałą. Gdy kopyta jego konia osuwały się już po skale, zaczął modlić się do Matki Boskiej i ta ocaliła mu życie.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Leiria jest od 1545 roku miastem biskupim, z górującym nad nim zachwycającym zamkiem królewskim. Położona jest nad brzegiem rzeki Lis wśród sosnowych lasów.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Nazaré
Nazaré Grill
Nazaré
Nazaré
Nazaré
Nazaré
Nazaré
Nazaré
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Golegã
Óbidos
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Fátima
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl