Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Óbidos
Niewielkie miasteczko położone jest na wzgórzu i zamknięte w obrębie murów XVI wieku, po których można spacerować. Miasto jest bardzo malownicze, z bielą murów domów kontrastują fasady ozdobione żółtymi i niebieskimi wykończeniami oraz kolorowe kwiaty. Z Lizbony do Óbidos można dojechać samochodem w około godzinę.
Óbidos: położone niedaleko Lizbony, jednak przypominające miasteczka południa Portugalii
Początki Óbidos są datowane na rok 308 p.n.e., kiedy to zostało założone przez Celtów. Óbidos zwane jest "miastem ślubów", ponieważ zgodnie z wielowiekową tradycja, zapoczątkowana przez króla Dionizego w 1282 roku, królowie portugalscy ofiarowali swym wybrankom to miasto w prezencie w dniu ślubu. Kiedyś miasto było ważnym potem. W XVI wieku zostało odcięte od oceanu.
Óbidos: widok z murów otaczających miasteczko
Óbidos: jeden z kościołów
Óbidos: po murach otaczających miasto można spacerować

Trzęsienie w 1755 ziemi nie oszczędziło tej spokojnej wioski, na szczęście zniszczone budynki zostały precyzyjnie zrekonstruowane na istniejących fundamentach. Układ ulic oraz domów pozostał niezmieniony. Dzisiaj wszystko wygląda jakby zostało przeniesione z przeszłości. Większość budynków jest w bardzo dobrym stanie, zarówno jak otaczające miasto mury, na które można wejść by podziwiać panoramę okolicy. Miasto nie jest duże, więc warto przejść się na krótki spacer poprzez labirynt uroczych wąskich uliczek i schodów, by odkryć niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Do miasta można dostać się przez południową bramę Porta da Vila. Jest ona wyłożona XVIII-wiecznymi niebieskimi płytkami azulejos. Nad Óbidos góruje zamek, w którym mieści się pousada. Mianem tym określa się hotele w obiektach historycznych, niegdyś wyłącznie państwowe, dziś z udziałem kapitału prywatnego. Ze względu na dużą popularność tego miejsca pokoje należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem.

Ginjinha

Ginjinha de Óbidos to słynna nalewka wiśniowa. Do produkcji tego likieru służą wiśnie z okolic miasteczka Óbidos, które zbiera się w odpowiednim momencie dojrzewania. W Óbidos wyrabianie domowej ginjinhii jest tradycją kultywowaną od wieków. Spacerując uliczkami miasta możemy skosztować tego specjału podawanego w kubeczkach z czekolady.

Festyn Średniowieczny

Co roku, latem, w Óbidos odbywa się A Feira Medieval de Óbidos, znana także jako Mercado Medieval de Óbidos. Znajdziemy tu szereg atrakcji: doskonałe jedzenie, stragany, pokazy, możliwość wypożyczenia strojów z epoki średniowiecza, walki rycerzy.

Festiwal Czekolady

W Óbidos, co roku na jesieni odbywa się Międzynarodowy Festiwal Czekolady. Z całego świata zjeżdżają tu profesjonalni cukiernicy, znawcy szlachetnego produktu, amatorzy wszelkich spożywczych rarytasów, łasuchy i turyści. Mistrzowie słodkiego rzemiosła przez kilka jesiennych dni prezentują najwymyślniejsze wyroby: czekolady, czekoladki, trufle, lody, napoje i ciasta.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Baleal jest pięknie położonym małym miasteczkiem: na półwyspie znajdującym się na północ od Peniche, w zatoczce z plażą otoczoną skałami. Po portugalsku {i}baleia{/i} to wieloryb, stąd nazwa miejscowości, która wzięła się od lokalnych wielorybników. Baleal ma ogromny potencjał turystyczny, szczególnie do uprawiania sportów wodnych. Ze względu na położenie panują tu unikalne w Europie warunki do uprawiania sportów takich jak surfing i bodyboard.
W Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça znajduje się jeden z największych kościołów w Portugalii. Klasztor został zbudowany na polecenie Alfonsa I dla Zakonu Cystersów. Jest on także dziękczynieniem za zwycięską bitwę i zdobycie mauretańskiej twierdzy Santarém. Opactwo założono w 1153 roku.
Nazaré położone jest przy wspaniałej plaży nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie jeszcze można zobaczyć rybaków w tradycyjnych strojach. Żony rybaków sprzedają tu suszone owoce oraz ryby suszone na słońcu.
Wyspy Berlenga to skalisty archipelag wysp u wybrzeża kontynentalnej Portugalii na wysokości miasta Peniche. Wyspy oddalone są około 12 km od lądu, i dostać na nie można się łódką z portu w Peniche w ciągu niespełna godziny.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Óbidos
Óbidos
Świeży Sok Pomaranczowy
Óbidos
Óbidos
Óbidos
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Tomar
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Fátima
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl