Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Porto
Porto to drugie, obok Lizbony, ważne miasto Portugalii. Położone jest nad rzeką Douro (Złotą). Najstarsza część Porto została w roku 1996 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Vila Nova de Gaia warto zwiedzić składowe piwnice wina porto i degustować różne odmiany tego typowo portugalskiego trunku.
Porto: dzielnica Ribeira
W mieście widoczne są ślady bogactw, jakie napływały tu z nowo odkrytych ziem od początku XV wieku. Mieszkańcy Porto szczycą się, że ich miasto nigdy nie zostało zdobyte (cidade invicta).
Porto: płytki ajuleios zdobiące dworzec kolejowy São Bento
Porto: dzielnica Ribeira
Porto: dworzec kolejowy São Bento
Porto: sklep z winami Porto
Porto: Rua das Flores

Zwiedzając Porto dobrze zacząć od Ribeiry, gdzie ludzie od rana prowadzą bujne życie towarzyskie na ulicy, a zabytkowe kamienice obwieszone są suszącym się praniem. Ribeira to dawna dzielnica rybacka. Nad rzeką Douro wznoszą się kolorowe kamienice, a pomiędzy nimi wąskie, cieniste uliczki.

Na północ od Ribeiry znajduje się katedra Sé (Terreiro de Sé). Z tarasu kościoła oglądać można panoramę miasta. Na placu przed katedrą stoi manueliński pręgież z zachowanymi hakami oraz pomnik Vímara Pereza. Potężny budynek katedry jest "mieszanką" stylów architektonicznych. Warto zobaczyć tu piękne gotyckie krużganki klasztorne wykładane azulejos.

W pobliżu katedry znajduje się Igreja Santa Clara. Jest to niezwykle bogato zdobiony kościół, którego wnętrze lśni pozłacanymi rzeźbami. Wędrując dalej na północ warto zobaczyć dworzec kolejowy São Bento (Estaçaõ de São Bento). Budynek powstał na początku XX wieku na miejscu klasztoru. Wysoki hol budynku wyłożony jest niebieskimi płytkami azulejos. Jest tu ich blisko 20 tysięcy. Namalowane zostały przez Jorga Colaço.

Na zachód od dworca znajduje się Rua das Flores (ulica Kwiatów). Jest to ulica pięknie zdobionych kamienic, w których znajdują się najlepsze w mieście sklepy jubilerskie.

W dzielnicy Cordoaria znajduje się doskonały punkt widokowy - Torre de Clérigos. Jest to ponad 75-metrowa wieża kościoła Clérigos (Igreja dos Clérigos) na szczyt której wiedzie 220 schodów. Przy centralnej ulicy Baixy w Porto znajduje się legendarna kawiarnia Café Majestic.

Wzgórza na południowym brzegu rzeki Douro to Vila Nova de Gaia, która administracyjnie jest osobnym miastem. To tutaj znajdują się piwnice składowe słynnego wina porto. Przy wąskich uliczkach mieszczą się piwnice ponad 50 firm produkujących ten trunek. Tutaj porto jest kupażowane i leżakuje. Piwnice można zwiedzać z przewodnikiem. Aby dostać się tu z Porto wystarczy przejść most Dom Luís I. Po zmroku z brzegu Vila Nova de Gaia można oglądać panoramę rozświetlonego Porto.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Miasto było pierwszą stolicą Portugalii, zwane jest kolebką Portugalii (Berço da Nação Portuguesa). Tu urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. W XII wieku rozpoczęła się tu także rekonkwista - walki o wypędzenie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Nawet po przeniesieniu stolicy do Coimbry w 1143 roku miasto nie przeżyło upadku i do dziś zachowało się tu wiele średniowiecznych budowli.
Braga uznawana jest za najbardziej religijne miasto Portugalii, nazywana jest Portugalskim Rzymem. W centrum miasta znajduje się niezwykłe nagromadzenie kościołów - ponad trzydzieści. Miasto szczyci się najstarszą w Portugalii katedrą, która powstała na miejscu dawnego kościoła Wizygotów, później mauretańskiego meczetu.
Santuário do Bom Jesus do Monte, a właściwie jego majestatyczne schody, są jednym z symboli Portugalii. Przeżyciem będzie na pewno wspinaczka po schodach, które prowadzą do kościoła usytuowanego na zalesionym wzgórzu, o wysokości 400 m.n.p.m. Najniższa partia schodów posiada stacje Drogi Krzyżowej, powyżej są fontanny pięciu zmysłów, na samej górze posągi trzech cnót: Wiary, Nadziei i Miłości.
Miasto Aveiro nazywane jest "Veneza de Portugal", czyli Wenecją Portugalii. Aveiro to miejscowość leżąca przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro - Ria de Aveiro. W 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę tworzącą lagunę (zamykającą zatokę).
Główne miasto regionu Minho, Viana do Castelo, położone jest u ujścia rzeki Lima do oceanu. W drugiej połowie sierpnia, w Viana do Castelo odbywają się Festas de Nª Srª da Agonia. Barwne uroczystości ku czci Matki Boskiej Bolesnej są największą uroczystością religijną w Minho.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Porto
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl