Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Plaże i wybrzeże Portugalii
Portugalia ma kształt zbliżony do prostokąta, którego rozciągłość z północy na południe wynosi 560 km, a średnia szerokość z zachodu na wschód 180 km. Portugalskie wybrzeże, oblewane przez wody Oceanu Atlantyckiego i długie na 1793 km, należy do najpiękniejszych i najbardziej osobliwych wybrzeży Europy. Wybrzeże północnej Portugalii nosi nazwę Costa de Prata (Srebrne Wybrzeże), natomiast wybrzeże południowej części kraju to Costa Dourada (Złote Wybrzeże).

Plaże w Portugalii nadal nie są tak popularne jak w Hiszpanii. Infrastruktura turystyczna jest na portugalskim wybrzeżu świetna: zróżnicowana oferta hotelarska, zaplecze do uprawiana sportów wodnych, baseny, kawiarnie, bary, kluby i dyskoteki. W okolicach plaż znajdziemy również dobrze przygotowane pola golfowe. Największą popularnością cieszą się plaże regionie Algarve, ale wzdłuż całego zachodniego i południowego wybrzeża Portugalii znajdziemy zachwycające miejsca.
Linia brzegowa Portugalii jest słabo rozwinięta. Urozmaicona jest zatokami (m.in. Golfo de Cádiz), estuariami rzek (m.in.Tag, Duero, Guadiana czy Minho) oraz niewielkimi półwyspami (m.in. Penísula de Tróia). Wyspy przybrzeżne są nieliczne. Skalisty archipelag Ilhas de Berlenga (wyspy Berlenga) znajduje się na wysokości miasta Peniche i oddalony jest około 12 km od lądu. Piaszczyste wyspy znajdują się m.in. na wybrzeżu Algarve, w okolicach Faro (np. Ilha de Tavira, Ilha do Farol).
Plaża w Nazaré: nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami

Zachodnie wybrzeże Portugalii ma długość około 1580 km. W położonym najbardziej na północ regionie Minho, plaże oblewane są chłodnymi wodami Atlantyku. Tutejsze wybrzeże Costa Verde oferuje piaszczyste plaże długie na kilometr, ale także skaliste fragmenty wybrzeża. Przy Porto znajduje się lejkowate i głęboko wcięte w część lądową ujście rzeki Duero. Dalej na południe, wybrzeże przy mieście Aveiro zwane jest Wenecją Portugalską. Występuje tu niższe wybrzeże riasowe. Powstało ono przez zalanie dolin wciętych w masywy gór i wyżyn. Obszar cechuje gęsta sieć dolin, nawiązujących do przebiegu warstw mało odpornych. Częściowe zatopienie takiego obszaru daje bardzo urozmaicona linię brzegową, pełną głębokich i krętych zatok, półwyspów i wysp. Dziś Aveiro położone jest nad laguną. Podczas bardzo silnego sztormu w 1575 roku, wał z piasku odciął miasto od oceanu. Nazaré, niewielkie portugalskie miasteczko, leży w środkowej części zachodniego wybrzeża, między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego. Położone jest przy plaży, nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Na ponad 100-metrowej skarpie nad miasteczkiem znajduje się wioska Sítio.
Nazaré: wybrzeże przy wiosce Sítio

Ilhas de Berlenga (wyspy Berlenga) zbudowane są z czerwonych granitów. Wyspa Berlenga Grande otoczona jest dużą liczbą podwodnych skał i skalistych wysepek takich jak Cerro da Velha, Ilhéu da Ponta czy Pedra Negra. Malowniczą jaskinią, wychodzącą tunelem w Covo do Sonho (Zatokę Marzeń) jest 70 metrowa Furado Grande. Dalej na zachód od wyspy Berlenga Grande znajduje się grupa wysp Ilhas Estelas, a jeszcze dalej na północny-zachód grupa wysp Farilhoes.
Wyspa Berlenga: z czerwonego granitu

Na północ od Lizbony wybrzeże jest skaliste i niedostęne, szczególnie przy górach Serra de Sintra. To tu znajduje się 140-metrowy klif przylądka Cabo da Roca. Jest to najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy.
Cabo da Roca: jesienny krajobraz

Urwiste Klify: na południe od Cabo da Roca

Między klifami uformowały się piaszczyste plaże: Praia do Guincho z licznymi wydmami, niewielka Praia do Abano, piękna Praia da Andraga, trudno dostępna Praia da Ursa czy Praia das Maçãs. Praia do Guincho jest dość dużą plażą, otoczoną pięknymi wydmami. Kąpiel w oceanie w tym miejscu z powodu bardzo silnych prądów dennych oraz dużych fal może okazać się niebezpieczna. Silnie wiatry wiejące w tym miejscu sprawiają, że wydmy przemieszczają się szybko i plaża często zmienia swój wygląd. Ta położona na obrzeżach Cascais plaża jest bardzo dobrze znana na całym świecie dzięki panującym tu doskonałym warunkom do uprawiania surfingu i windsurfingu.
Plaża Guincho: rozległa i dzika

Plaża Guincho: zachwycająco piękna

Praia do Abano znajduje się niedaleko od Praia do Guincho. Na tą niewielką plażę dość ciężko trafić, gdyż prowadzi na nią wąska droga. Piasek na Praia do Abano jest gruboziarnisty i składa się głównie z rozdrobnionych, wyszlifowanych muszli. Praia da Adraga otoczona jest wysokimi klifami. Plażę tą uważa się za jedną z najpiękniejszych w Europie. Znajduje się 15 km na północ od Guincho, w pobliżu Sintry.
Praia do Abano: bazaltowe skały

Praia da Adraga: piękna plaża, położona na zachód od Lizbony

Na plażę Praia da Ursa, znajdująca się na północ od Cabo da Roca, wiedzie strome zejście po skałach. Aby zejść na dół potrzebny jest odpowiedni sprzęt.
Praia da Ursa: trudno dostępna plaża

W południowej części plaży Praia das Maçãs do oceanu uchodzi rzeka Colares. Plaża otoczona jest urwistymi skałami, na które można się wspiąć i podziwiać fascynujące widoki.
Praia das Macas: złoty piasek, jasne morze i urwiste skały

W miejscowościach Cascais, Estoril czy Carcavelos znajdziemy piaszczyste plaże, jednak wybrzeże tutaj jest dość mocno zmodyfikowane przez człowieka. Wybrzeże to można sklasyfikować jako antropogeniczne niewysokie, zbudowane z betonu i kamieni. Brzegi są często umocnione, przy porcie zbudowane są falochrony a wzdłuż oceanu wiodą promenady. Niewielkie plaże Cascais są zazwyczaj zatłoczone latem. Praia da Ribeira jest największą i położoną najbliżej centrum plażą w Cascais. Piasek na tej plaży miejskiej jest niezbyt czysty. Woda, ze względu na to, że Cascais leży w zatoce też nie jest tak czysta jak na otwartum oceanie (ale może nieco cieplejsza). Wzdłuż wybrzeża od Estoril aż do Cascais, na długości około 2 kilometrów wybudowana jest promenada nad oceanem. Wielu ludzi uprawia tu jogging, są także punkty gdzie wykonywać można różne ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną.
Plaża w Cascais

Estoril: promenada nad oceanem

Klify w okolicach Cascais to strome, często pionowe ściany brzegu oceanu. Zbudowane są ze zwartych skał. Wskutek podmywania brzegu przez fale morskie odpadają od nich olbrzymie bloki skalne. Dno morskie jest tu pełne raf i podwodnych skał.
Klif w Cascais

Klif w Cascais

Na drodze z Cascais w kierunku plaży Guincho znajduje się Gęba Piekieł (Boca do Inferno). Zobaczyć tutaj można wydrążoną przez fale morskie studnię i tunel do niej prowadzący. Fale nadchodzące rozbijają się na skałach ochlapując wejście do tunelu kaskadami białej piany. Studnia rezonuje szum wody i wiatru tworząc głośny łoskot i huk przy każdym natarciu fali - odgłosy piekieł. Podczas sztormu, ze względów bezpieczeństwa wejście na skały jest zamknięte.
Boca do Inferno: czyli Gęba Piekieł

Lizbona położona jest w ujściu rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Jest to typ wybrzeża estuariowego, w kształcie lejka. W ujściu Tagu prędkość prądów odpływu, sumując się z prądem rzecznym, jest większa niż prędkość prądów przypływu. W takich warunkach prądy odpływu nie tylko wynoszą materiał przynoszony do ujścia w czasie przypływu, ale także erodują dno zatoki. W rezultacie w ujściu rzeki występuje deficyt osadów, co pociąga za sobą nasilenie erozyjnej działalności prądu rzecznego i abrazji brzegów. Najsilniejsza abrazja zachodzi przy samym ujściu rzeki i maleje w miarę przesuwania się w głąb rzeki. Z tego powodu ujście rzeki ma kształt lejkowaty.
Tag: widok z Pomnika Odkryć Geograficznych

Ujście Tagu: południowy brzeg


W okolicach miejscowości Alcochete w estuarium Tagu utworzyły się słone bagna, mielizny i piaszczyste łachy.
Alcochete: słone bagna w estuarium Tagu (luty)

Na południe od Lizbony znajdują się piaszczyste plaże wybrzeża Costa da Caparica, które ciągną się na odcinku 30 kilometrów, od miejscowości Caparica aż do skalistego Cabo Espichel. Costa da Caparica to ogromne obszary białego, drobnego piasku, które przyciągają lizbończyków i turystów.
Costa da Caparica: zimą

Costa da Caparica: drewniane domki na plaży

Zachwycający jest fragment urwistego wybrzeża koło Serra da Arrábida. Góry opadają tu stromymi, zalesionymi zboczami do oceanu. Miejscowość Sesimbra położona jest nad zatoką otwartą na południe, a od północy osłonięta jest przez góry Serra da Arrábida. Miasto posiada piękną piaszczystą plażę.
Wybrzeże: przy górach Serra da Arrábida

Sesimbra: plaża

Półwysep Tróia (Penísula de Tróia) znajduje się na południe od Lizbony, u ujścia dzeki Sado. Jest to 18-kilometrowy pas piaszczystych plaż. Występuje tu typ wybrzeża lagunowego, formowanego przez procesy falowe i przybrzeżne prądy morskie. W okolicach półwyspu tworzą się piaszczyste kosy i wysepki oddzielone od lądu laguną. Powstają na brzegach akumulacyjnych (o dodatnim bilansie brzegu), w wyniku przemieszczania się osadów wzdłuż i w poprzek brzegu, w miejscach spadku energii fal.
Półwysep Tróia: na krańcu znajdują się kwatery dla wczasowiczów

Półwysep Tróia: widok na Serra da Arrábida

Na wybrzeżu regionu Alentejo spotkamy klify i dzikie atlantyckie plaże. Na północ od miasteczka Sines znajdują się rozciągnięte na długim odcinku piaszczystego wybrzeża laguny (m.in. Lagoa de Santo André).
Cofanie się Klifu: podmywanego przez fale morskie w zachodnim Algarve

Najpopularniejsze wśród turystów jest wybrzeże regionu Algarve. Długość tego wybrzeża to około 200 km, z czego aż 150 km przypada na plaże. Na południowym wybrzeżu Algarve jest około 100 piaszczystych plaż przerywanych poszarpanymi skałami i fantastycznymi grotami. Potężne klify w okolicach miejscowości Sagres (na zachodnim krańcu Algarve) zbudowane są z odpornych na wietrzenie skał i stromo opadają ku morzu. Oceaniczne fale wyżłobiły jednak w tych skałach groty i naniosły w zatoczki piasek, tworząc plaże. Klify o wysokości do 60 metrów, wysunięte w głąb Atlantyku budzą podziw, ale i grozę. Omiatane są silnymi wiatrami i oblewają je wzburzone i zimne wody.
Strome Klify: w okolicy Sagres

Wybrzeże w okolicy Przylądka Św. Wincentego (Cabo de São Vincente) jest skaliste i trudno dostępne z klifami wysokimi na 100 metrów. Cabo de São Vincente to najbardziej na południowy zachód wysunięta część Europy. W średniowieczu miejsce to uznawano za koniec znanego Europejczykom świata. Na przylądku rośnie wiele rzadkich roślin - spotkać tu można np. cebulę morską, endemiczne nadmorskie goździki i narcyzy. U wybrzeży przylądka żyje także kolonia wydr morskich. Przy przylądku znajduje się jedna z najbardziej uczęszczanych dróg morskich. Przepływają tędy statki płynące z Morza Śródziemnego na zachodnie wybrzeże Europy oraz większość statków ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej.
Przylądek św. Wincentego

Klify w okolicach Lagos czy Albufeiry nie są już tak wysokie jak te w zachodnim Algarve. Zbudowane z żółtego piaskowca, są podatne na erozję i tworzą często fantastyczne kształty. Za najpiękniejszą część wybrzeża uchodzi Ponta da Piedade w okolicach Lagos, gdzie łódkami zwiedzać można labirynty skał, jaskinie i groty. Praia de Dona Ana uważana jest za najpiękniejszą plażę w okolicy. Otoczona skałami kusi złocistym piaskiem i przejrzystą wodą.
Plaża w Algarve: Praia Dona Ana

Podobny typ wybrzeża występuje także w okolicach miejscowości Albufeira.Dla tej części wybrzeża charakterystyczne są półkoliste plaże osłonięte klifami. Chociaż plaże tej części Algarve są rajem dla turystów mogą okazać się także niebezpieczne. Piaskowcowe skały są podatne na erozję, często są zwietrzałe i łatwo się kruszą. Część klifu na uczęszczanej plaży Maria Luisa w pobliżu Albufeiry osunęła się na plażowiczów i kąpiących się na wybrzeżu Algarve. Piaskowcowy klif jest bardzo kruchy i ryzyko osunięć było duże. Przed wypadkiem tę część plaży odgrodzono i ustawiono ostrzeżenia wskazujące na niebezpieczeństwo osunięć ziemi. Wypadek zdarzył się w sierpniu 2009 roku i zginęło tu wówczas pięć osób.
Algarve: malownicze groty i jaskinie utworzone ze zwietrzałych skał

W środkowym Algarve znajdziemy typ wybrzeża lagunowego oraz słone bagna. Ilha de Tavira to jedna z licznych wysp przy wschodnim wybrzeżu Algarve. Płaskie i wąskie łachy piasku stanowią osłonę dla wybrzeża i wspaniałe plaże od strony oceanu. Na plażę Ilha do Farol można dostać się w ciągu 45 minut promem kursującym z miejscowości Olhão. W pobliżu znajdują się także wyspa Armona i Culatra. Wyspy są częścią Parque Natural da Ria Formosa. Taki typ wybrzeża lagunowego powstaje, gdy laguna się wypłyca i mogą tworzyć się na niej wyspy. Na wschód od Faro znajdują się długie, piaszczyste plaże oblewane spokojnymi i ciepłymi wodami Atlantyku.
Wyspa Armona: brzeg od strony lądu

Wyspa Farol

Wyspa Farol: plaża od strony otwartego oceanu

Na długości całego wybrzeża Portugalii jest ponad 500 strzeżonych plaż. Część z nich położona jest na otoczonych lagunami wyspach i rozlewiskami, inne znajdują się wśród urwistych skał i nie rzadko trzeba schodzić do nich używając stromych schodów, poręczy i lin. Wybrzeża Atlantyku są świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i przyciągają wielu amatorów windsurfingu, surfingu i nurkowania. Chociaż ocean jest zimny (temperatura wody wynosi średnio 18°C) i często wzburzony, zwłaszcza od strony zachodniej, tutejsze plaże należą do najczystszych w Europie.


Społeczność FotoLizbona.pl
Wyszukaj podobne

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /_clip_tpl/guide_item.php on line 696
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl