Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Serpa
Serpa to spokojne miasteczko, słynące z produkcji sera z owczego mleka. Charakterystyczne w tym niewielkim miasteczku są domy z bielonymi ścianami i mauretańskimi kominami. Przyjemny jest spacer wąskimi uliczkami Serpy. Piękne są lśniące w słońcu bielone mury kościółka Nossa Senhora de Guadalupe. Nad miasteczkiem góruje arabski zamek. Na uwagę zasługuje także Convento de Santo Antonio z pięknymi XVII-wiecznymi azulejos.
Serpa
Miasto Serpa położone jest wśród spokojnych gajów oliwnych, łąk, gdzie pasą sie owce. Wejście do miasta wiedzie przez wspaniałą bramę Porta da Beja. Serpa położona jest zaledwie 35 km od granicy z Hiszpanią, na okolicznych wzgórzach widoczne są twierdze i wieże świadczące o nieustających niegdyś przygranicznych sporach. Serpa odbita przez Portugalczyków w 1232 roku z rąk Maurów, skutecznie opierała się najeźdźcom. W 1707 roku tylko na krótki czas przeszła w ręce Hiszpanów.
Serpa
Serpa
Serpa

Spacer po mieście najlepiej zacząć od zwiedzania Castelo. Zaek znajduje się niedaleko od centrum miasta (Praça da República). Przy zamku działa Museu Arqueologico. W Serpie warte odwiedzenia jest Museu do Relógio. Muzeum to jest jedynym na Półwyspie Iberyjskim (i jednym z pięciu na świecie) muzeum dedykowanym tematyce zegarówp. Od roku 1630 zgromadzono tu blisko 2,5 tysiąca zegarów mechanicznych. Mieści się w budynku Convento do Mosteirinho z XVI wieku. (http://www.museudorelogio.com)

W regionie Serpy wytwarzany jest najbardziej znany tradycyjny ser w południowej Portugalii. Owczy ser Serpa ma silny zapach i smak pikantny z wyczuwalnym niepowtarzalnym aromatem pastwisk w tym regionie Alentejo.

Jak dostać się do miasta Serpa?
Z Lizbony można dostać się autostradą do Algarve (A2) zjazd (saída) na BEJA, później wjazd na drogę IP8, miniemy Beja, następna będzie Serpa. Kiedy podróżujemy z miasta Évora, kierujemy się na Beja, następnym miastem za Beja jest Serpa. Jadąc z Algarve autostradą A2, zjeżdżamy (saída)na BEJA / OURIQUE, gdy miniemy Beja, następna będzie Serpa.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Jest stolicą regionu dolnego Alentejo (Baixo Alentejo). Stało się stolicą regionu za panowania Juliusza Cezara, który zawarł tu pokój z Luzytańczykami. Zamek na szczycie wzgórza wybudowano wraz z murami miejskimi w XIII wieku, ufortyfikowali go Maurowie. Torre de Menagem to wysoka na 36 metrów wieża, która pochodzi z końca XIII wieku.
Nazwa miejscowości oznacza w języku portugalskim mauretańską dziewczynę. Według legendy, córka arabskiego gubernatora, na wieść o śmierci ukochanego rzuciła się z tutejszej wieży. W Moura znajduje się najlepiej zachowana w Portugalii dzielnica mauretańska, którą tworzą trzy ulice i plac. Warto zatrzymać się tu i poczuć klimat dzielnicy Mouraria, z wąskimi uliczkami i bielonymi domami.
To malutkie miasteczko wznosi się nad rzeka Gwadianą na granicy z Hiszpanią. W Monsaraz panuje średniowieczna atmosfera, jakby współczesność tu nie dotarła. Starsi ludzie przyglądają się turystom, siedząc spokojnie w cieniu swoich domów.
Évora nazywana jest miastem - muzeum. Rozkwitło za czasów Rzymian i liczy sobie już 2 tysiące lat. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem nauki. W XVI i XVII wieku znajdował się tu jezuicki uniwersytet. Miasto znajduje się w sercu krainy Alentejo. Otoczone średniowiecznym murem, jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gęsta siatka uliczek miasta to prawdziwe bogactwo architektoniczne i kulturowe.
Terena znana jest także jako São Pedro lub São Pedro de Terena. Jest pięknym miasteczkiem w regionie Alentejo, blisko granicy w Hiszpanią. W średniowieczu zamek w Terena, był ważnym elementem linii obrony Guadiana.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Serpa
Serpa
Serpa
Serpa
Serpa
Serpa
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Beja
Alentejo
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl