Dziś: Czwartek, 14 Grudzień 2017
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Serra da Arrábida
Między górami i morzem, w estuarium rzeki Sado, rozpościera się piękny krajobraz, inspirujący do przygody i jednocześnie zapraszający do refleksji. Jest to miejsce, które porasta śródziemnomorska roślinność, ale dzięki specyficznemu mikroklimatowi rośnie tu także wiele unikalnych gatunków. Strefa ekologiczna bogactwa rozciąga się na morze, na którym utworzono strefę ochronną. Ocean w pobliżu Serra da Arrábida obfituje w ryby morskie, jeżowce i rozgwiazdy.


Serra Arrabida
Linia brzegowa Serra da Arrábida to przede wszystkim strome skały, ale także bajeczne, piaszczyste plaże. Jedną z nich jest plaża Portinho da Arrábida. Znajduje się pomiędzy najwyższą częścią gór i oceanem. Biały piasek i ciepła, przejrzysta woda stwarzają idealne miejsce do wypoczynku. Na oceanie w pobliżu plaży wyłania się skała Anicha, jest to mała skalista wysepka, doskonałe miejsce do nurkowania. W sezonie jest tu tłoczno, droga wiodąca do plaży jest wąska, a parking niewielki. W 2010 roku plaża Portinho da Arrábida została uznana za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Inna plaża, Praia da Figueirinha, jest jedną z najpopularniejszych plaż w regionie. Praia de Galápos to niewielka plaża znana z krystalicznej wody, która przyciąga wielbicieli nurkowania.
Serra Arrabida
Serra Arrabida: Convento da Arrábida
Serra Arrabida: jedna z franciszkańskich pustelni

Parque Natural da Arrábida założono w 1976 roku, obejmuje powierzchnię około 10 800 hektarów. Ochroną objęto góry i wybrzeże podobne do wybrzeża Adriatyku, Dalmacji. W Serra da Arrábida jest bogata fauna, do początku XX wieku można było tu spotkać wilki, dziki i jelenie. bocza Serra da Arrábida były rajem dla myśliwych, polował tu nawet król ze swoją świtą. Aktualna fauna jest uboższa, stanowią ją między innymi: żbik (Felis silvestris), lis (Vulpes vulpes), zając (Lepus capensis), nietoperz, orzeł południowy (Hieraetus fasciatus), puchacz (Bubo bubo), góropatwa czerwona (Alectoriz rufus) oraz jeżyk alpejski (Apus melba). W rezerwacie w estuarium rzeki Sado (Reserva Natural do Estuário do Sado) żyje stado ponad 30 rodzin delfinów butlonosych (roaz).

Warto przejechać się piękną, panoramiczną trasą w Serra da Arrábida. Jest to droga EN 379-1, która zaczyna się w Vila Nogueira de Azeitão, a kończy w Setúbal. Wiedzie serpentynami przez wzgórza Serra da Arrábida, co jakiś czas dostrzeżemy przy drodze miejsca, gdzie można sie zatrzymać i podziwiać zapierający dech w piersiach widok. Portugalski pisarz J.Saramango tak opisuje tą trasę: "...ze szczytu drogi dostrzega w oddali bezkresne morze i białą wstęgę, która niedosłyszalnie chłosta skalny klif, gdy mimo odległości widzi piasek i kamyczki, bo ocean jest tak przezroczysty, podróżnik myśli, iż jedynie subtelna muzyka mogłaby oddać to, co oczy tylko widzą...".

W Parku Naturalnym Arrábida znajduje się biały klasztor Braci Franciszkanów (Convento da Arrábida), którzy wybudowali go w 1524 roku na dobrze izolowanych zboczach gór. Malowniczo wyglądają porozrzucane na zboczach gór pustelnie zakonników. Wizyty w Convento realizowane są od środy do niedzieli, po uprzedniej rezerwacji. W miesiąsu sierpniu Convent jest zamknięty. Cena biletu to 5€, dzieci do 6 lat wejście za darmo, studenci i seniorzy płacą 3€.

Convento da Arrábida
Apartado 28 – 2925 Azeitão
tel: (+351) 212 197 620 | 212 197 628
Telemóvel: (+351) 932 216 552
E-mail: arrabida@foriente.pt

W Serra da Arrabida produkuje się najlepszy owczy ser w Portugalii Queijo de Azeitão, tradycja wyrabiania tego sera sięga roku 1830. Główni producenci skoncentrowani są w Quinta do Anjo, niedaleko miejscowości Palmela.

W Vila Nogueira de Azeitão znajduje się winnica Adega José Maria da Fonseca. Organiowane jest tu zwiedzanie piwnic z winem, degustacja trunków. Warto spróbować tu wina Moscatel.
www.jmf.pt

Inna winnica, Quinta Bacalhoa okrzyknięta została najpiękniejszą posiadłością pierwszej połowy XV. Jest ona dawną własnością portugalskiej rodziny królewskiej Casa Real Portuguesa. Miejsce to można zwiedzać z przewodnikiem, odbywa się tu także degustacja wina.


Jak dostać sie do Serra da Arrábida?
Zdecydowanie najlepiej dojechać tu i poruszać się po okolicy samochodem. Jeśli nie mamy samochodu najlepiej z Lizbony dostać się na drugą stronę Tagu (Almadę) i dalej z dworca w Cacilhas, autobusem numer 783, dojedziemy do Vila Nogueira de Azeitão (kierunek Setúbal).
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Portinho da Arrábida to miasteczko położone na południowych zboczach Serra da Arrábida. Znajduje się tu Museu Oceanográfico, ale głównymi atrakcjami są Pedra da Anicha i plaża Portinho da Arrábida. Plaża zlokalizowana jest pomiędzy dwoma innymi plażami: Alpertuche (na zachodzie) i Galápos (na wschodzie). Od strony miasteczka jest plażą kamienistą, jednak gdy pójdziemy dalej na wschód znajdziemy więcej złocistego piasku.
W niewielkiej fabryce Azulejos de Azeitão wykorzystuje się tradycyjne metody tworzenia płytek. Odtwarza się tu antyczne wzory, nie tylko płytki w XVI-wiecznym stylu hiszpańsko-mauretańskim, ale także islamskie i chińskie. Wszystko wykonywane jest tu ręcznie: formowanie płaskich płytek i malowanie różnokolorowymi szkliwami.
Jest to wczesnorenesansowy dwór, przy którym mieści się winnica. Warto przyjechać tu na zwiedzanie tej niezwykłej posiadłości i degustację tutejszego wina (branco, tinto oraz moscatel). Obecnie Quinta da Bacalhôa to drugi producent wina w Portugalii.
Troia jest jednym z najpiękniejszych półwyspów Portugalii. Półwysep który dzieli ujście rzeki Sado od Atlantyku. Na tym piaszczystym półwyspie istnieją rajskie plaże, długie na kilka kilometrów. Przejrzysta woda, złocisty piasek i wydmy tworzą piękny krajobraz.
Jest ważnym portem Portugalii (zaraz po Lizbonie i Porto). Na południu miasta znajduje się tu port rybacki, przystań jachtowa i promowa oraz bazar gdzie można kupić ryby i owoce morza. W okolicy wybrzeża Setúbalu żyje kolonia flamingów i delfinów. Właśnie delfiny są symbolem miasta. Chociaż miasto nie posiada plaży to swym urokiem i tak przyciąga turystów. Uznawany jest za kulinarną stolicę regionu.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Serra Arrabida
Serra Arrabida
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Beja
Alentejo
Alentejo
Wyspa Passegueiro
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2017 fotoportugalia.pl