Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Serra da Estrela
Serra da Estrela (Gwiażdziste Góry) to najwyższe pasmo gór w Portugalii kontynentalnej. Najwyższym szczytem tego pasma jest Torre (Malhão da Estrêla) (1993 m n.p.m.). (Najwyższym szczytem Portugalii jest stratowulkan Pico na Azorach (2351 m n.p.m.)
Serra Estrela
W XIX wieku król Joao V na szczycie Torre rozkazał wybudować 7-metrową wieżę, aby można było najwyższy szczyt opisać okrągłą liczbą 2000 m n.p.m.
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela

Serra da Estrela to góry zrębowe stanowiące przedłużenie gór Kastyliskich. Pasmo ulokowane jest pomiędzy dolinami rzek Mondego i Zêzere. Najwyższe partie gór Serra da Estrela są od 1976 r. objęte ochroną w Parku Narodowym (Parque Natural da Serra da Estrela).

Rezerwat przyrody, długie szlaki turystyczne oraz wspaniała flora przyciąga miłośników przyrody i pieszych wędrówek.

Największym i najbardziej tętniącym życiem miastem regionu jest Covilhã. Miasto znane jest z pięknych tkanin wytwarzanych z wełny tutejszych owiec. Covilhã, określana jest jako "miasto wełny i śniegu". Niewielka odległość miasta od góry Torre sprawia, że jest ono niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki górskiej, wspinaczek i narciarzy.

W rejonie szczytu Torre znajduje się stacja narciarska Vodafone (Estância de Esqui Vodafone). Są tam 4 wyciągi narciarskie, kolejka linowa oraz 8 zróżnicowanych tras zjazdowych o całkowitej długości 7,7 km. Zbocza Torre, mimo nieregularnych opadów śniegu, przyciągają narciaży oraz miłośników zabaw w białym puchu.

Z mleka owiec pasących się na zboczach gór Serra da Estrela pochodzi ser Queijo Serra da Estrela. Wyrabia się go zgodnie z tradycją i dodaje się kwiat ostu (flor do cardo), aby mleko tężało. Ser nadal robi się ręcznie. Młody ser serra jest jasny, w środku miękki, natomiast dojrzały ser twardnieje, nabierając przy tym smaku.

Z okolic Serra Estrela pochodzi rasa psów pasterskich Cão da Serra da Estrela. Owczarki z tych gór mają grubą sierść, która pomaga im przetrwać zimę na dużych wysokościach. Są silnymi i oddanymi psami. Ponoć mają w sobie domieszkę wilczej krwi. Hodowane są w pobliżu Gouvei i na zachód od Manteigas.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Miasto pełne jest średniowiecznego czaru, strzeżone przez wieże zamku, zagubione wśród lasów Serra da Estrela.
Elementem charakterystycznym dla tego portugalskiego miasteczka jest zamek Castelo de Castelo Novo, datowany na początek XIII wieku. Centrum historyczne nosi nazwę Aldeia de Castelo Novo. Są to urocze, zadbane, brukowane uliczki z niewielkimi domami. Podczas spaceru po Castelo Novo można spotkać sympatycznych mieszkańców miasteczka.
Jest to najbardziej portugalska wioska Portugalii. Ten zaszczytny tytuł Monsanto zyskało w 1938 roku, i od tego czasu cieszy się szczególna sławą. Pięknie położone na zboczu góry, domki są dosłownie wciśnięte pomiędzy olbrzymie granitowe bloki skalne.
Typowymi słodyczami w Trancoso są sardynki. Sardinhas Doces czyli Słodkie Sardynki. Są to słodycze o rodowodzie klasztornym, w kształcie ryby. W składzie tych słodkich specjałów znajdziemy jaja, cukier, migdały, polane są czekoladą. Ciastka te można kupić między innymi w słynnej cukierni Avenida Regional.
Jest to mała osada, "żywe" muzeum położone wśród gajów oliwnych, w pobliżu niewielkiej rzeki Ponsul. Legenda głosi, że narodził sie tu wizygocki król o imieniu Wamba.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Serra Estrela
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl