Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Setúbal
Jest ważnym portem Portugalii (zaraz po Lizbonie i Porto). Na południu miasta znajduje się tu port rybacki, przystań jachtowa i promowa oraz bazar gdzie można kupić ryby i owoce morza. W okolicy wybrzeża Setúbalu żyje kolonia flamingów i delfinów. Właśnie delfiny są symbolem miasta. Chociaż miasto nie posiada plaży to swym urokiem i tak przyciąga turystów. Uznawany jest za kulinarną stolicę regionu.
Setubal
Setubal to miasto satelickie Lizbony i dystrykt w środkowej Portugalii, oddalony od stolicy o 30 km w kierunku południowo-wschodnim. Miejscowość jest położona nad północnym brzegiem zatoki Sado, u podnóża gór Arrabida.
Setubal
Setubal
Setubal

Stare miasto Setúbalu to urocze uliczki i placyki zamknięte dla ruchu kołowego. Założone zostało przez Fenicjan w X w. p.n.e. Za czasów rzymskich głównym źródłem utrzymania ludności miasta było rybołówstwo. Pod szklaną podłogą Biura Turystycznego (Travessa Frei Gaspar 10) można oglądać zabytkowe kamienne zbiorniki na solone ryby.

Miasto szczyci się wieloma zabytkowymi kościołami. Jest tu XVI-wieczna katedra Santa Maria da Graça oraz najcenniejszy zabytek architektoniczny Setúbalu - Igreja de Jesus. Ten ostatni zdobiony jest kolumnami z wapienia z Serra da Arrábida i uważany jest za najwcześniejszy przejaw stylu manuelińskiego.

Potężna twierdza na planie gwiazdy to Castelo de São Filipe. Zamek wzniósł Filip II hiszpański w czasie swego panowania w Portugalii. Dziś mieści się tu ekskluzywna pousada z widokiem na miasto i ujście rzeki Sado.

W pobliżu Setúbalu znajduje się Reserva Natural do Estuário do Sado. Są to rozległe słone bagna, błotniste laguny i płytki i zatoki. W rezerwacie ochroną objęte są różne gatunki ryb, wydry a także ptactwo wodne. Na zachód od miasta leży Parque Natural da Arrábida z pięknymi plażami.Jak dostać się do Setúbalu?
Do Setúbalu z Lizbony można dostać się autobusem odjeżdżającym z Praça de Espanha (koszt to około 4€, czas podróży około 1 godziny). Można także ze stacji Terreiro do Paço złapać prom do Barreiro (koszt około 1€, czas podróży 30 min), skąd często odjeżdżają pociągi do Setúbalu (koszt około 2€, czas podróży 45 minut).
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Troia jest jednym z najpiękniejszych półwyspów Portugalii. Półwysep który dzieli ujście rzeki Sado od Atlantyku. Na tym piaszczystym półwyspie istnieją rajskie plaże, długie na kilka kilometrów. Przejrzysta woda, złocisty piasek i wydmy tworzą piękny krajobraz.
Palmela położona jest na półwyspie Setúbalu, u podnóża wschodnich pasm Serra da Arrábida, pomiędzy estuariami rzek Sado i Tejo.
W niewielkiej fabryce Azulejos de Azeitão wykorzystuje się tradycyjne metody tworzenia płytek. Odtwarza się tu antyczne wzory, nie tylko płytki w XVI-wiecznym stylu hiszpańsko-mauretańskim, ale także islamskie i chińskie. Wszystko wykonywane jest tu ręcznie: formowanie płaskich płytek i malowanie różnokolorowymi szkliwami.
Portinho da Arrábida to miasteczko położone na południowych zboczach Serra da Arrábida. Znajduje się tu Museu Oceanográfico, ale głównymi atrakcjami są Pedra da Anicha i plaża Portinho da Arrábida. Plaża zlokalizowana jest pomiędzy dwoma innymi plażami: Alpertuche (na zachodzie) i Galápos (na wschodzie). Od strony miasteczka jest plażą kamienistą, jednak gdy pójdziemy dalej na wschód znajdziemy więcej złocistego piasku.
Między górami i morzem, w estuarium rzeki Sado, rozpościera się piękny krajobraz, inspirujący do przygody i jednocześnie zapraszający do refleksji. Jest to miejsce, które porasta śródziemnomorska roślinność, ale dzięki specyficznemu mikroklimatowi rośnie tu także wiele unikalnych gatunków. Strefa ekologiczna bogactwa rozciąga się na morze, na którym utworzono strefę ochronną. Ocean w pobliżu Serra da Arrábida obfituje w ryby morskie, jeżowce i rozgwiazdy.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Setubal
Setubal
Monsaraz
Alentejo
Przylądek Cabo Espichel
Serra São Mamede
Plaża Odeceixe
Alentejo
Alentejo
Serpa
Serpa
Beja
Alentejo
Alentejo
Wyspa Passegueiro
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl