Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Silves
Silves jest niewielkim, ale jednym z najstarszych miast w regionie Algarve. Niegdyś było stolicą południowego regionu Portugalii i nazywane "Bagdadem Zachodu". Dziś uważane jest za najpiękniejsze miasto Algarve. Miasto jest pamiątką, która przypomina nam o muzułmańskiej przeszłości tego regionu. Warto zwiedzić to miasto w drodze do Lizbony, ale także udać się tu po plażowaniu (Silves od wybrzeża dzieli zaledwie 15 km).
Silves: uliczki miasta rodem ze średniowiecza
Miasto założone zostało jeszcze przed podbiciem półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian. Rzymianie nadali miastu nazwę Cilpes. Później zostało podbite przez Arabów w VIII wieku zostało stolicą prowincji i otrzymało nowa nazwę Xelb. W tych czasach andlowano tu towarami sprowadzonymi ze Wschodu: jedwabiem, szkłem, perfumami, przyprawami, ozdobami ze złota. W okresie rekonkwisty miasto często przechodziło z rąk do rąk, zdobyte ostatecznie 1 września 1189 roku po wielomiesięcznym oblężeniu przez Sancha I, króla Portugalii.

Warto zobaczyć tu zamek mauretański (Castelo de Silves). Jest on jedyną z fortyfikacją muzułmańską, która przetrwała w tak okazałym stanie do dzisiejszych czasów. Zamek powstał około VII wieku n.e., później rozbudowany obiekt nazwano Palacio das Varandas. Zamek jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 9:00 do 19:00 (zimą do 17:00), osoba dorosła za zwiedzanie zapłaci € 2,50 .

Do zobaczenia w Silves jest także XIII-wieczna katedra oraz Muzeum Archeologiczne (zbiory datowane od 1 mln lat temu do roku 1577). Wewnątrz nowoczesnego Museu Municipal de Arqueologia można zobaczyć mauretańską cysternę wodną. Muzeum znajduje się przy Rua da Porta de Loule 14, czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:30, w soboty 10:00-14:00.

Aktualnie Silves jest typowo turystycznym miastem, a Castelo de Silves jest zabytkiem najczęściej odwiedzanym przez turystów w całym Algarve. Słynie z produkcji suszonych owoców, win (Barranco Longo, Foral de Portimao, Joao Clara, Paxa, Quinta de Mata Mouros, Quinta do Frances, Quinta dos Vales, Vinhos Cabrita), korka oraz doskonałych pomarańczy Laranja do Algarve, znanych na całym świecie.

Każdego roku, pod koniec lipca i w miesiącu sierpniu, odbywa się tutaj Feira Medieval de Silves, czyli festa rodem ze Średniowiecza. Całe miasto przybiera kolory, smaki takie jak za "złotych" czasów, kiedy to było stolicą regionu. Można wypożyczyć stroje z epoki, podczas festy jako środek płatniczy służy moneta Xilb. Przez ponad tydzień ulice tego historycznego miasta będą gwarne, pełne kolorowych i postaci w historycznych strojach, atrakcjami są liczne koncerty, pokazy i inscenizacje.

Jak dotrzeć do Silves?
Z Lizbony: autostradą A2 / Algarve (płatna), następnie zjazd (saída) 14 na drogę N124 / Silves / Messines, na rondzie skręcamy na EN124 / N124 w kierunku Messines.
Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Ferragudo jest mniejszym i bardziej tradycyjnym portugalskim miastem niż Portimão. Zlokalizowane za ujściem rzeki Rio Arade, Ferragudo było osadą rybacką i do dziś znajdują się tam domy rybaków. Główny plac to Praça Rainha Dona Leonor. Jest to miejsce z mnóstwem kawiarni, gdzie można usiąść i zjeść pyszne ciastko oraz wypić kawę. Warto wybrać się na spacer nabrzeżem rzeki, gdzie w porze lunchu kusi nas aromat ryb z grilla. Okoliczne restauracje oferuje pyszne, świeże dania z ryb.
Jest to słynna plaża, nie tylko w Algarve, ale i całej Portugalii. Ogromna plaża zajmuje około 146 000 m², długość jej wynosi 1,5 km. Przy plaży znajduje się Fortaleza de Santa Catarina, skonstruowana w XVII wieku, pełniąca niegdyś funkcje obronne. Plaża swoją nazwę wzieła od koloru okolicznych skał. Każdego roku, w sezonie wakacyjnym, plaża wypełnia się turystami z całego świata. Trudno tu w tym czasie o spokój i ciszę.
Caldas de Monchique uzdrowiskiem znajdującym się na południe od miejscowości Monchique, w regionie Algarve. Lecznicze właściwości tutejszych wód zostały uznane już od czasów, gdy byli tu rzymianie. Wody te określano w tamtych czasach jako święte.
Miasto położone jest nad jedną z największych zatok Algarve - Baia de Lagos. Lagos to port rybacki oraz ośrodek handlowy i turystyczny. Od wielu lat przyciąga turystów zachwyconych okolicznymi plażami, cieszącymi się opinią najlepszych w całym regionie.
Plaża znajduje się w zatoce niedaleko Lagos, na Costa d’Oiro. Praia do Camilo usytuowana jest wśród piaskowcowych klifów, pomiędzy Praia da Dona Ana i Ponta da Piedade. Istnieje tunel w skałach łączący te dwie zatoki. Aby dostać się na plaże, trzeba zejść od parkingu po stromych, drewnianych schodach. Plaża kusi złotym piaskiem i przejrzystą wodą.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl