Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Tomar
Tomar to niewielkie miasteczko położone na północnym krańcu krainy Estremadura. Miasto zostało założone w 1157 roku przez pierwszego wielkiego mistrza zakonu templariuezy w Portugalii - Gualdima Paisa.
Tomar
Nad miastem góruje potężny kompleks XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Dzisiaj jest on wizytówką miasta i wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa zamku trwała przez niemal czterysta lat. Można tu odnaleźć ślady stylów architektonicznych: od romańskich murów, przez gotyckie sklepienia do renesansowych krużganków i obfitości manuelińskich zdobień.
Tomar
Tomar
Tomar
Tomar

W XV wieku Henryk Żeglarz przeznaczył zasoby zakonu na organizację wypraw morskich służących odkrywaniu nowych lądów. Równoramienny krzyż, emblemat zakonu zdobił żagle karawel w epoce Wielkich Odkryć Geograficznych.

Przy Praça da República znajduje się kościół São João Baplista. Ma on charakterystyczną ośmiokątną wieżę oraz piękny manueliński portal. Przed tym kościołem w lipcu odbywa się Festa dos Tabuleiros, czyli Festyn Tac. To tradycyjne święto Portugalii wywodzi się z podobnej tradycji na Azorach. W czasie jego obchodów dziewczyny noszą na głowach tace z chlebem i kwiatami (ułożone piętrowo!). Oficjalne uroczystości, na które zjeżdża nawet premier i sfery rządowe, odbywają się ku czci Izabeli, świętej żony Dionizego I.

W Tomarze jest jedna z najstarszych synagog w Portugalii. XV-wieczna Synagoga znajduje się przy Rua Dr Joaquim Jacinto. Dzisiaj mieści się tu muzeum Luso-Hebraico de Abraham Zacuto.

W południowej części miasta, przy Largo 5 de Outubro (niedaleko dworca autobusowego) znajduje się kościół São Francisco. W krużgankach kościoła mieści się Museu dos Fósforos. Jest tu największa w Europie kolekcja zapałek ze 104 krajów na świecie.

Miasteczko jest bardzo spokojne. Można przejść się nad rzekę, pospacerować wąskimi uliczkami albo napić się kawy przy głównym placu wyłożonym dwubarwna kostką. Do Convento de Cristo dostać się można z centrum miasta, spacerem, w ciągu 15 minut (pod górkę!).

Z Lizbony do Tomaru dostać się można autobusem lub pociągiem ze stacji Oriente.

Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Nad Tomarem góruje XII-wieczny zamek mieszczący Convento de Cristo. Są to posępne, tchnące tajemniczością mury należące do Rycerzy Zakonu Chrystusa (spadkobiercy Templariuszy), którzy w XII i XIII wieku prowadzili krucjatę i wspomagali Portugalczyków w walce przeciw Maurom.
Fátima to przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne, które znajduje się właściwie w wiosce przy Fátimie - Cova da Iria. Centrum miasta Fátima pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Odległość Lizbona - Fátima to 120 km, więc można ze stolicy Portugalii do Fátimy udać się ramach jednodniowej wycieczki.
W listopadzie odbywa się tu Feira Nacional do Cavalo, czyli barwne święto koni i jeździectwa. Feira przyciąga hodowców, wystawców i jeźdźców z całej Portugalii. Na centralnym Largo do Marquês de Pombal odbywają się zawody w powożeniu, skokach oraz pokazy koni.
Piękny zamek na wzgórzu, Castelo de Porto de Mós, był na początku twierdzą Maurów, później został zdobyty i na przestrzeni wieków przebudowywany przez portugalskich królów. Charakterystyczne zielone stożkowe wieżyczki oraz loggię dobudowano w 1420 roku.
Dominikańskie opactwo jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Tomar
Tomar
Tomar
Muzeum Zapaſek
Nazaré
Santa Maria da vitória w Batalha
Nazaré
Nazaré
Golegã
Óbidos
Klasztor Convento de Cristo
Plaża w Nazaré
Fátima
Mafra
Mafra
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl