Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Trancoso
Typowymi słodyczami w Trancoso są sardynki. Sardinhas Doces czyli Słodkie Sardynki. Są to słodycze o rodowodzie klasztornym, w kształcie ryby. W składzie tych słodkich specjałów znajdziemy jaja, cukier, migdały, polane są czekoladą. Ciastka te można kupić między innymi w słynnej cukierni Avenida Regional.
Karciarze z Trancoso
Miasto zostało podarowane w prezencie ślubnym. Król Dionizy ofiarował je królowej Izabeli. Działo się to w 1283 roku. W 1304 roku król ustanowił tu pierwszy w Portugalii, nieograniczony żadnymi prawami targ. Trancoso rozwijało się jako ośrodek handlu.
Trancoso
Trancoso
Trancoso
Otoczone murami obronnymi centrum historyczne miasta to nie tylko zamek, ale także zabytki architektury religijnej. To kościoły: Igreja de Santa Maria de Guimarães, Igreja de São Pedro oraz Igreja da Misericórdia.

W mieście zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Zachowały się tu charakterystyczne dla Judiarii kamienice starego miasta, w dawnej dzielnicy żydowskiej (Bairro Judaico). Niektóre oznaczone są symbolami magiczno-religijnymi. Ciekawy jest budynek Casa do Gato Negro (Dom Czarnego Kota), który był domem rabina. Zadziwiający budynek wybudowany został w stylu manuelińskim.


Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Miasto pełne jest średniowiecznego czaru, strzeżone przez wieże zamku, zagubione wśród lasów Serra da Estrela.
Serra da Estrela (Gwiażdziste Góry) to najwyższe pasmo gór w Portugalii kontynentalnej. Najwyższym szczytem tego pasma jest Torre (Malhão da Estrêla) (1993 m n.p.m.). (Najwyższym szczytem Portugalii jest stratowulkan Pico na Azorach (2351 m n.p.m.)
Nazywana stolicą Azeite (oliwy z oliwek), położona w sercu Terra Quente Transmontana, na południe od Bragança, Vila Flor posiada około 8 tysięcy mieszkańców. Król D. Dinis, nazywany Rei Poeta (Królem Poetą), podczas przejazdu przez wioskę dotychczas zwaną "Póvoa d’Alem Sabor", był zachwycony pięknem krajobrazu i w 1286 roku nadał jej nazwę "Vila Flor".
Symbolem miasta jest Porca de Murça. Potężny kamienny posąg prawdopodobnie stworzony został przez Celtów. Przedstawia on właściwie dzika lub niedźwiedzia, nie tak jak wskazywałaby nazwa - świnię. Takie rzeźby są typowe dla całego regionu, a także północnego - zachodu Półwyspu Iberyjskiego.
Elementem charakterystycznym dla tego portugalskiego miasteczka jest zamek Castelo de Castelo Novo, datowany na początek XIII wieku. Centrum historyczne nosi nazwę Aldeia de Castelo Novo. Są to urocze, zadbane, brukowane uliczki z niewielkimi domami. Podczas spaceru po Castelo Novo można spotkać sympatycznych mieszkańców miasteczka.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Trancoso
Trancoso
Trancoso
Trancoso
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl