Dziś: Czwartek, 18 Październik 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Tras-os-Montes
Nazwa tego regionu oznacza "Za Górami". Jego surowy klimat i nieurodzajna ziemia sprawiły, że do dziś zachował dziką scenerię.
Wzgórza po obu stronach rzeki Douro, od miasta Peso da Regua aż do granicy z Hiszpanią, porastają winogrona, z których wytwarza się wino porto. Przez wieki, wzdłuż stromych brzegów rzeki, utworzono tysiące wąskich tarasów pod uprawę winorośli. Ten unikatowy krajobraz, od roku 2001, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Region, w którym położona jest Mirandela, zwany jest Terra Quente (ciepła ziemia). Miasto Mirandela usytuowane jest na zboczu doliny rzeki Rio Tua. Prawa miejskie uzyskało w 1984 roku. W okolicy uprawia się drzewa oliwne.
Symbolem miasta jest Porca de Murça. Potężny kamienny posąg prawdopodobnie stworzony został przez Celtów. Przedstawia on właściwie dzika lub niedźwiedzia, nie tak jak wskazywałaby nazwa - świnię. Takie rzeźby są typowe dla całego regionu, a także północnego - zachodu Półwyspu Iberyjskiego.
Nazywana stolicą Azeite (oliwy z oliwek), położona w sercu Terra Quente Transmontana, na południe od Bragança, Vila Flor posiada około 8 tysięcy mieszkańców. Król D. Dinis, nazywany Rei Poeta (Królem Poetą), podczas przejazdu przez wioskę dotychczas zwaną "Póvoa d’Alem Sabor", był zachwycony pięknem krajobrazu i w 1286 roku nadał jej nazwę "Vila Flor".
Tras-os-Montes - Turystyczna Mapa Portugalii
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl