Dziś: Czwartek, 13 Grudzień 2018
Pogoda w Lizbonie: , °C, Wiatr o prędkości 0 km/h ciśnienie 0
Viana do Castelo
Główne miasto regionu Minho, Viana do Castelo, położone jest u ujścia rzeki Lima do oceanu. W drugiej połowie sierpnia, w Viana do Castelo odbywają się Festas de Nª Srª da Agonia. Barwne uroczystości ku czci Matki Boskiej Bolesnej są największą uroczystością religijną w Minho.
Viana do Castelo: Praça da República
Praça da República jest centralnym placem starego miasta, stoi tu XVI-wieczny dawny ratusz Paço do Concelho. Na sąsiednim placu stoi kościół parafialny Igreja Matriz. Przy Praça da Erva znajduje się XV-wieczny Hospital Velho, w którym mieści się biuro informacji turystycznej.
Viana do Castelo: uliczki miasta
Viana do Castelo: jesuitas, słodkie ciastka
Viana do Castelo: wnętrze jednej z pastelarii

Pierwszymi osadnikami na tych ziemiach byli Celtowie, którzy założyli gród na szczycie Monte de Santa Luzia. Atrakcją jest winda Funicular de Santa Luzia, jest on najdłuższy ze wszystkich wind w kraju, pokonuje dystans 650 metroów (w Nazaré 310 metrów, w Lizbonie Bica 283 metrów, Glória 276 metrów, w Braga Bom Jesus 274 metrów). Zabiera 24 pasażerów, można przewozić nią wózki dziecięce i rowery. Koszt biletu w to i z powrotem to 3.00€, w jedną stronę 2.00€. Na szczycie Monte de Santa Luzia (Wzgórza Świętej Łucji) stoi piękny kościół posiadający 26 dzwonów. Warto wejść na kopułę kościoła, rozciągają się stamtąd piękne widoki na miasto, ujście rzeki Lima do oceanu i okoliczne plaże.


Społeczność FotoLizbona.pl
Miejsca w pobliżu
Miasteczko położone jest nad oceanem, pomiędzy dwiema rzekami: Minho i Coura. Średniowieczne miasteczko strzegło dziesięć wież warownych, do dziś przetrwała tylko jedna - Torre de Relógio. Granitowy Igreja Matriz, kościół parafialny, kryje piękne wnętrze wykładane płytkami azulejos.
Charakterystycznym elementem panoramy Ponte de Lima jest rzymski most prowadzący do starego miasta, krajobraz z egzotyczną palmą w tle. Można przespacerować się tym zamkniętym dla ruchu samochodowego, długim na 277 metrów i szerokim na 4 metry mostem, zwanym Ponte Velha.
Minho uznawane jest za najbardziej malowniczą krainę Portugalii: można znaleźć tu wysokie góry, historyczne miasta i piękne wybrzeże oceanu. Region często określa się mianem Zielone Minho, ze względu na wysokie opady i bujną roślinność.
Braga uznawana jest za najbardziej religijne miasto Portugalii, nazywana jest Portugalskim Rzymem. W centrum miasta znajduje się niezwykłe nagromadzenie kościołów - ponad trzydzieści. Miasto szczyci się najstarszą w Portugalii katedrą, która powstała na miejscu dawnego kościoła Wizygotów, później mauretańskiego meczetu.
Santuário do Bom Jesus do Monte, a właściwie jego majestatyczne schody, są jednym z symboli Portugalii. Przeżyciem będzie na pewno wspinaczka po schodach, które prowadzą do kościoła usytuowanego na zalesionym wzgórzu, o wysokości 400 m.n.p.m. Najniższa partia schodów posiada stacje Drogi Krzyżowej, powyżej są fontanny pięciu zmysłów, na samej górze posągi trzech cnót: Wiary, Nadziei i Miłości.
Mapa
Komentarze
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz konta - zarejestruj się - zajmie Ci to 20 sekund.
Wyszukaj podobne
Galeria Zdjęć
Soajo
Soajo
Minho
Peneda
Minho
Pałac Brejoeira
Caminha
Ponte de Lima
Bom Jesus
Monçao
Pitões das Junias
Braga
Minho
Minho
Minho
Mapa Strony
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
masz konto - zapomniałeś hasła?
SPOŁECZNOŚĆSOCIAL NETWORK
MINI Słownik
Wszystkie zdjęcia oraz materiały z polskiego przewodnika po Portugalii są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów o Portugalii, które znajdują się na tej stronie jest możliwe wyłącznie w porozumieniu i za zgodą autorów.
© 2008-2018 fotoportugalia.pl